Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.10. 2015 11:00
zpověď slova chlapa

Vlastenec a nizozemská potupa: Co na to řekl Van Persie?

Robin Van Persie
Zdroj: Profimedia
Robin Van Persie

Nizozemsko nevěří. Zatímco turnaj EURO 2016 si zahraje třeba Albánie, Severní Irsko nebo Island, v zemi Johanna Cruyffa se vzpamatovávají k potupy. Kvalifikaci završila prohra s Čechy média nešetří ani jindy opěvovaného Robina Van Persieho.

Je to tak, vůně holandských tulipánů úplně vymizela. Země, která hrála třikrát finále mistrovství světa se tentokrát nedostala ani mezi 24 nejlepších evropských týmů. Slavná jména neznamenají nic. Přitom ještě před rokem fanoušci po celém světě užasle koukali na báječný gól Robina Van Persieho, který přispěl k demolici Španělska na světovém šampionátu.


Ale stop! Střih! Tým už nevede Louis Van Gaal a vše se najednou změnilo. Nizozemsko našlo hned několik viníků. Prvním z nich je trenér Guus Hiddink, který po úspěšném Van Gaalovi převzal tým, ale po pár měsících radši odstoupil. Nedalo se na to dívat. Ale na seznamu jsou další. Šéf svazu Bert Van Oostveen, další kouč Danny Blind, nezodpovědný stoper Bruno Indy Martins a nakonec? Ano, Robin Van Persie!

Robin Van Persie
Zdroj: Profimedia Robin Van Persie

Je záhadou, proč šel tenhle fantom s formou tak dolů, že se nevejde do základu tak bídné nizozemské reprezentace. Příčinou je možná i odchod do Fenerbahce Istanbul, kde tenhle fotbalista pomalu ztrácí lesk.


A tak rok poté, co mu ležel svět u nohou teď zdrceně odpovídal na otázky novinářů. Jeho výstavní vlastenec v duelu s Čechy byl hřebíčkem do rakve ztracených nadějí. Málo platné, že pak Robin vydřel jeden gól a sudí mu upřel jasnou penaltu po zákroku Václava Procházky. Sypal si popel na hlavu. Ale slíbil, že z boje neutíká, i když je mu už 32 let a vlasy pomalu šednou.

Robin Van Persie
Zdroj: Profimedia Robin Van Persie


"Nejsem ten, který utíká z obtížných situací. Prostě jsme si teď kousli do hodně kyselého jablka a musíme to přijmout: hráči, fanoušci, média, prostě všichni," vysvětloval po zápase, který uzavřel pro Nizozemce tragickou kvalifikaci na EURO 2016.


Van Persie sám šel svou bojovností příkladem. Sice odehrál jen 25 dobrých minut, ale i tak dal najevo, jak moc chce zůstat u fanoušků kladným hrdinou. Přišel přitom jak o kapitánskou pásku, tak i o místo v sestavě. "Hodně se stalo chvíle, kdy se dařilo a já občas tiše chodím a přemýšlím. Ale co se mě týče, tak zůstávám a chci být k dispozici. Je pro mě čest hrát za Oranjes. V dobrých i špatných časech," říkal v rozhovoru pro list Telegraaf.


Na vlastenec se ho pak už raději ani nezeptali...

ram TN.cz