Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.2. 2017 16:14
video tohle prostě umíme!

Vítězství chytrosti a odvahy! Jak Češi přečůrávají sportovní svět?

Česká chytrost ve sportu: Panenka, Poborský, Samková, Koukalová
Zdroj: Profimedia
Česká chytrost ve sportu: Panenka, Poborský, Samková, Koukalová

Na to, jak je Česko malá zemička, má opravdu velké úspěchy na sportovním poli. Ano, jistě, Češi mají na sport talent, umí na sobě pracovat i dřít, ale spoustu parádních zážitků připravila fanouškům i pověstná chytrost. Nebo možná rovnou vyčůranost!

O uplynulém víkendu Češi mohli slavit dva ohromné úspěchy. Biatlonistka Gabriela Koukalová se stala mistryní světa. Eva Samková pak na snowboardu vyhrála kros Světového poháru. Oběma ke zlatu pomohly opravdu chytré vychytávky, na které je ale potřeba i pořádný kus odvahy.


GÁBINA KOUKALOVÁ
vyhrála v Hochfilzenu závod ve sprintu a druhý den světového šampionátu se Češi mohli radovat z jejího zlata. Při pohledu na startovní listinu ale mnozí nechápali, proč všechny favoritky mají nízká startovní čísla a Gábina vyrazila téměř tři čtvrtě hodiny po nich. Jak se ale ukázalo, zařadit českou hvězdu do poslední skupiny, byl záměr trenérů.

Gabriela Koukalová
Zdroj: Profimedia

Servisman Tomáš Žídek prostě připravil lyže na míru na pomalu mrznoucí a tím pádem rychlejší sníh. "Během testování lyží bylo znát, že se s postupujícím odpolednem ta trať trochu zrychluje," vysvětloval trenér Ondřej Rybář. Bonusem bylo, že zmizelo i ostré slunce, které komplikovalo biatlonistkám střelbu a Koukalová jela na části trati ve stínu, jak slunce zapadalo. Za tuhle chytrost a odvahu bylo potřeba Čechům zatleskat.


EVA SAMKOVÁ
pak ukázala, že nemusí zůstat jen u biatlonové chytrosti. A při jejím triumfu to byla opět sázka na "rychlejší" sníh a bezpečnější jízdu. Ve snowboardkrosu je potřeba dobře odstartovat, aby vám konkurence neujela. Ale když viděla česká hvězda, jak probíhaly rozjížďky i semifinále, po konzultaci s trenérem "zaspala" skoro DVĚ vteřiny na startu!

 

Troufalé? Kdepak! Chytrost! Zatímco se soupeřky tlačily mezi sebou, rodačka z Vrchlabí jela ideální stopu a na posledním skoku se i díky dobré rychlosti dostala přes všechny své rivalky. „Stihla jsem je dřív, než po mně Marek chtěl. Nakonec to bylo akorát,“ smála se. Cílovou čáru protnula o dvě prkna před velezkušenou Lindsay Jacobelisovou! To jsou jen poslední dvě ukázky české chytrosti.


I v minulosti se sbíraly úspěchy díky fištrónu a odvaze.


ANTONÍN PANENKA
je dnes jedním z nejznámějších českých fotbalistů. Stačila k tomu jediná penalta, která v roce 1976 ve finále mistrovství Evropy rozhodla o zlatu pro Čechy. Záložník pražské Bohemky mohl uklidit míč třeba k tyči.


Zvolil ale pořádnou troufalost. Míč jen lehce podkopl a bochánek dopadl do prostředku branky, kde ještě moment předtím stál Sepp Maier. Vršovický dloubák se stal celosvětovým hitem a dodnes se ve světě této exekuci pokutového kopu říká jak jinak než "Panenka".


KAREL POBORSKÝ

dvacet let po Panenkovi se zaskvěl trochu jiným obloučkem Karel Poborský. Čtvrtfinálová bitva s Portugalskem čekala na rozuzlení a bylo zřejmé, že bitvu dvou obran rozhodne buď nějaká velká hrubka nebo genialita.

Naštěstí pro fotbal to byla ta druhá varianta a Češi se dmuli pýchou, když si donekonečna opakovali famózní lob jihočeského vlasáče. Poborský jen na moment zvedl oči, zhodnotil situaci a za velkým vápnem podkopl míč, který pak úžasnou trajektorií zapadl za záda gólmana Vítora Baii. Češi postoupili do semifinále a nakonec si z Anglie odvezli stříbrné medaile.


TRESTŇÁKY KARLA BRÜCKNERA

byly další zbraní české fotbalové reprezentace. Šedovlasý stratég postavil skvělý tým třeba pro fotbalové EURO 2004, ale nebylo to jen o tom, že by poskládal sestavu. Muž, kterého čeští fanoušci přezdívali "Kleki Petra" podle jména filmového indiánského náčelníka, vymyslel pro své svěřence nespočet signálů pro trestné kopy.

Karel Brückner
Zdroj: Profimedia Karel Brückner

Olomouckému patronovi se za ně dostalo i pocty od Petra Čecha. "Poznal jsem hodně světových trenérů a u mě je mezi pěti nejlepšími, které jsem zažil," řekl nejlepší český brankář posledních let.


DAKARSKÁ ŠLAPADLA
si možná už dnes pamatuje málokdo. Vychytávku do vyprahlé africké pouště, kde kamiony tak často zapadaly a nebylo je možné vyhrabat, představila právě česká ekipa Tatry. Když auto zapadlo do dun, namontovaly se na dvě zadní nápravy speciálně vyrobené nástavce. Na systému vačky tak byla v podstatě točící kola nahrazena efektivními šlapkami.

Šlapadla Tatra
Zdroj: www.muzeumtatra111.cz Šlapadla Tatra

Díky nim pak kamion z písku doslova "vypochodoval". Doba třínápravových kamionů ale na dakarských závodech skončila a tak šlapadla byla v akci naposledy v roce 1988. I díky nim ale mohl slavnou rally vyhrát fenomenální Karel Loprais. Tatrováci ale časem představili i šlapadla pro "čtyřkolky" (viz obrázek).


MAREK MALÍK

byl považovaný v NHL díky své postavě spíš za řízného beka, než za nějakého šikulu. Ale jen do té doby, než se v dresu New Yorku Rangers rozjel k samostatnému nájezdu proti Olafovi Kolzigovi.

Předvedl nevídanou věc, kličku pod nohama, na kterou si v zámoří do té doby skoro nikdo netroufl. Malík byl ze dne na den slavným a jeho trefa pak inspirovala třeba i Tomáše Hertla, který ve své nováčkovské sezoně nastřílel i čtyři góly za jeden zápas. Odnesli to paradoxně Rangers, bývalý Malíkův klub...


DAVID VÝBORNÝ
Byla to opravdu úspěšná éra českého hokeje. Češi obhajovali zlato z Vídně a na MS 2006 v Lotyšsku se jim do cesty už ve čtvrtfinále postavili Rusové. Souboj s favorizovaným výběrem, za který váleli třeba i Ovečkin s Malkinem, dospěl do prodloužení. V něm pak David Výborný se Zbyňkem Irglem sehráli fantastickou podívanou.

David Výborný
Zdroj: Profimedia David Výborný

A byla to vlastně jen Výborného chytrost, vyhrál buly namísto dozadu na beky směrem k bráně! Během maličkého momentu se octl Irgl tváří v tvář gólmanovi Sokolovovi a po hokejové koupeli kliček mohl jet slavit postup dál. Češi sice zlato neobhájili, ale i stříbrná radost týmu chutnala.


MARTIN TOKOŠ
je florbalový šikula, který zkouší pokaždé jiné kousky, aby přelstil gólmany. Umění i krásné góly mu vysloužily i angažmá v momentálně možná nejlepším týmu světa - IBF Falun. nejznámějším kouskem tohoto ostravského rodáka je samostatný nájezd proti Švédovi Johanovi Rehnovi na turnaji Euro Floorball Tour 2011 v Brně.
 

Tokoš tehdy podsekl balónek, který pomalým obloučkem překonal ležícího brankáře. Rehn je dnes Tokošovým spoluhráčem ve švédské superlize.


ZDENĚK ŠENKEŘÍK

byl modlou hlavně pro fanoušky Bohemians nebo Baníku. Svou životní akci ale předvedl v dresu Slavie. Zadákovi Steauy Bukurešť Romeovi Surdovi vystřihl originální kličku, kterou sám vymyslel! Kdejakému Brazilci by zamotaly nohy, Šenkeřík pak ale předváděl i jiné filigránské kousky. 


ram TN.cz