Aktualizováno 16.7. 2017 16:51
wimbledon 2017 Finále mužů

Vítězem letošního Wimbledonu je Roger Federer. Finále vyhrál 3:0!

Roger Federer

Švýcarský tenista Roger Federer se ve finále nad ziskem osmého wimbledonského triumfu příliš nenatrápil. Chorvata Marina Čiliče porazil hladce 6:3, 6:1 a 6:4. Federer se tak stal nejúspěšnějším tenistou londýnského grandslamu v historii.

Devatenáctým grandslamovým titulem se Federer vyrovnal Američance Helen Willsové Moodyové na čtvrtém místě v historickém pořadí podle počtu získaných vavřínů. První je s 24 triumfy Australanka Margaret Courtová.

Mezi muži je Švýcar v počtu vyhraných grandslamů nejlepší a v 35 letech 342 dnech se stal navíc v open éře nejstarším vítězem Wimbledonu.

Semifinálový přemožitel Tomáše Berdycha Federer odvrátil ve čtvrté hře první brejkbol utkání a uklidnil se. Od té doby proměnil finále v nejjednoznačnější duel o titul za patnáct let. Čilič se trápil a první set ukončil při setbolu dvojchybou.

V úvodu druhého setu získal Federer další brejk a za stavu 3:0 pro Švýcara se soupeř nechal ošetřit. Na lavičce se nečekaně rozplakal a utíral si slzy do ručníku. Set získal Federer hravě 6:1 a po něm lékař převázal Čiličovi levé chodilo.

Vítěz US Open z roku 2014 Čilič se poté uvolnil, možná zabraly i prášky proti bolesti, a třetí set nabídl vyprodanému centrkurtu nejvyrovnanější tenis. Federer ale ani trochu nepolevil, hrál soustředěně a suverénně mířil za očekávanou výhrou.

V sedmé hře třetího setu vzal Federer popáté v utkání Čiličovi podání a při svém servisu byl jistý. Když šel podávat na vítězství, jeho manželka Mirka si stoupla a tleskala. O pár chvil později její muž a idol milionů fanoušků po celém světě utkání při druhém mečbolu ukončil esem.

Díky vítězství se Federer posune na třetí místo světového žebříčku. Za vítězství v turnaji dostal 2,2 milionu liber (v přepočtu přes 65 milionů korun).