Aktualizováno 20.8. 2017 02:13
IndyCar Pocono Raceway

Vítěz Indy500 Sató odstartuje první, favorité tvrdě bourali. VIDEO

Takuma Sató po vítězství v 500 mil Indianapolis

Japonec Takuma Sató, který v květnu vyhrál závod 500 mil Indianapolis, dobře nakročil do druhého letošního závodu na 500 mil, který piloty IndyCar Series čeká v neděli. Tentokrát své síly změří na oválu Pocono Raceway, který má netradiční tvar trojúhelníku. V kvalifikaci tvrdě havarovali Hélio Castroneves a Ryan Hunter-Reay. Druhý jmenovaný dokonce skončil v nemocnici.

Hunter-Reay přitom závodní víkend začal nejlepším časem v prvním tréninku. Pocono Raceway je poslední tratí, na které šampion z roku 2012 a vítěz Indy500 z roku 2014 zvítězil. Povedlo se mu to přesně před dvěma lety. Pak ale přišla chyba v kvalifikaci, náraz do vnější zdi ve třetí zatáčce, který auto katapultoval zpět na dráhu. Další pořádnou ránu dostal Hunter-Reay od vnitřní ochranné zdi.

Když jej záchranáři vyprostili z vraku, odkulhal do lékařského vozu. Šéflékař INDYCAR ale rozhodl, že americký závodník má být převezen do nemocnice k dalšímu vyšetření.

V kvalifikaci také předvedl nejlepší výkon jeho stájový kolega Takuma Sató. Do první řady se s ním postaví Francouz Pagenaud. Obhájce titulu byl druhý ve všech měřených kláních, tedy v prvním tréninku, v kvalifikaci, i v závěrečném druhém tréninku, který měly týmy na to, aby vozy upravily do závodního režimu.

Kvalifikace se nepovedla prvním dvěma pilotům průběžného pořadí šampionátu. Josef Newgarden zajel až šestnáctý čas. Náladu mu snad zlepšil alespoň závěrečný trénink, ve kterém byl šestý. Přitom Newgarden to v Poconu umí, před dvěma lety byl stříbrný. Ještě hůře dopadl jeho stájový kolega Castroneves. Zkušený Brazilec, který stále čeká na titul a letos má zřejmě poslední šanci ho získat, v kvalifikaci také tvrdě boural. Na rozdíl od Hunter-Reaye ale vyvázl nezraněn a mohl nastoupit do podvečerního tréninku, ve kterém zajel pátý čas.

Tvrdý náraz Hélia Castronevese:

V bojích o příčky na startovním roštu chyběl další z favoritů, Američan Ed Carpenter. Pilot, který závodí jen na oválech, na kterých patří ke špičce, boural v prvním tréninku a tým, jehož je Carpenter zároveň majitelem, vůz do kvalifikace nestihl opravit.

V Poconu a ve zbytku sezóny IndyCar Series už neuvidíme Rusa Aljošina. Týmu Sama Schmidta došla s pilotem, který si letos připsal na konto nejednu havárii, trpělivost. Před sezónou totiž ruská banka, která Aljošina spozoruje, snížila příspěvek a peníze zřejmě Aljošinovi došly už čtyři závody před koncem sezóny. V Poconu jej nahradí Kolumbijec Saavedra, který místo Aljošina startoval už v Torontu, když zřejmě Schmidtovi poprvé došla trpělivost. Saavedra odstartuje z 15. příčky. Paradoxně Aljošin přišel o místo před závodem, do kterého loni startoval z pole position a který před rokem dokončil na druhém místě.

Hunter-Reay skončil po nehodě v nemocnici:

Ovál Pocono Raceway měří 2,5 míle a má tři zatáčky. Ty jsou vymodelované podle nejslavnějších tratí, které na přelomu 60. a 70. let, když se trať stavěla, existovaly. První je vymodelovaná podle již neexistujícího oválu v Trentonu v New Jersey, druhá je věrnou kopií zatáček na Indianapolis Motor Speedway a předlohou pro třetí byla zatáčka na krátkém oválu v Milwaukee. Zatáčky jsou tak různé, že není možné nastavit vůz tak, aby byl dobrý po celou délku trati. Vždy bude dobře fungovat ve dvou zatáčkách a v té třetí se s ním jezdec bude trápit.

Závody na této trati mají bohatou historii. Závodilo se zde od otevření okruhu v roce 1971. Kvůli zastaralému vybavení a liknavému přístupu majitelů se ale IndyCar s oválem v roce 1989 rozloučila. Vrátila se až v roce 2013. Od další sezóny se závodí na tradičních 500 mil. Závod v roce 2015 ale poznamenala tragická nehoda, při níž zahynul pilot Justin Wilson. Do hlavy jej zasáhl úlomek z havarovaného vozu Sage Karama. Ulomený nos formule mu způsobil smrtelná zranění.

Přímý přenos závodu IndyCar Series na oválu Pocono Raceway začíná na programu Nova Sport 2 v neděli v 20:15.