novasport pěkné překvapení

Senzace: Veselý porazil Fogniniho, je v osmifinále Wimbledonu!

Jiří Veselý
Jiří Veselý

Český tenista Jiří Veselý postoupil po čtyřsetovém vítězství nad Italem Fabiem Fogninim do osmifinále Wimbledonu. Vyrovnal tak své maximum z roku 2016. Dalším soupeřem Veselého bude Španěl Rafael Nadal, hráč číslo 1 světového žebříčku.

S lídrem světového žebříčku Nadalem se střetne v pondělí. "To by bylo něco neskutečného," říkal Veselý před dnešním zápasem s Fogninim a nyní už se na duel se Španělem může těšit. Zahraje si ho den před svými pětadvacetinami.

Se světovou šestnáctkou Fogninim se Veselý utkal počtvrté a v předešlých třech zápasech získal jen jeden set. Loni ve Wimbledonu odešel jasně poražen.

Tentokrát ale pod spalujícími paprsky slunce výborně podával a trpělivě nahlodával Italovu vznětlivou povahu. V prvním setu nevyužil brejkbol, ale zvládl tie-break 7:4. O druhý set sice Veselý přišel, ale ve třetím se mu povedl brejk čistou hrou na 4:2. Za stavu 5:3 při prvním setbolu podklouzl, druhý už však "ustál" a vedl 2:1 na sety.

Ital po prohrané třetí sadě praštil třikrát pěstí do výpletu rakety a odřel si klouby. Musel se pak nechat ošetřit. Veselý neklid soupeře využil k zisku podání na 1:0, vzápětí ustál složitou situaci při svém servisu a zbytek sady měl pod kontrolou.

V osmifinále Wimbledonu i na grandslamech je Veselý podruhé v kariéře. Poprvé se tak daleko dostal předloni a v duelu o čtvrtfinále potrápil Tomáše Berdycha. Zápas se tehdy natáhl na dva dny a Veselý podlehl až v pěti setech.

S Nadalam dojde k souboji leváků. S dvojnásobným vítězem Wimbledonu v jediném vzájemném utkání Veselý prohrál na antuce v Hamburku před třemi lety.