Publikováno 16. 7. 2017
wimbledon 2017 To nejdůležitější

VELKÝ PŘEHLED Wimbledonu 2017: Milníky, emoce i sranda!

Wimbledon
Zdroj: Profimedia

Wimbledon 2017 je minulostí a znovu přinesl mnoho nádherných momentů a skvělých sportovních výsledků. Všechny vítěze už známe a tak můžeme bilancovat. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, z letošního londýnského grandslamu.

Do hry zasáhlo hned dvanáct českých hráčů, ale až na Tomáše Berdycha se nikomu nedařilo. Berdych se dostal ze všech nejdále. V semifinále však nestačil na celkového vítěze Rogera Federera, ale i tak byl s turnajem spokojený.

 


Z dívek se velké naděje vkládaly do rukou Karolíny Plíškové a Petry Kvitové. Obě však skončily už ve druhém kole. Kvitovou, která hrála svůj první turnaj po prosincovém přepadení, vyřadila Američanka Madison Brengleová. Plíškovou, která se i tak stane v pondělí světovou jedničkou, porazilo slovenské překvapení Magdaléna Rybáriková.

 

Profily všech hráčů, kteří se letošního Wimbledonu zúčastnili, najdete přehledně ve starším článku zde:

 

Výsledky českých tenistů na Wimbledonu 2017:

Hráč Poslední zápas Přemožitel
Tomáš Berdych semifinále Roger Federer
Lukáš Rosol 2. kolo Gilles Müller
Jiří Veselý 2. kolo Fabio Fognini
Adam Pavlásek 2. kolo Novak Djokovič


Výsledky českých tenistek na Wimbledonu 2017:

Hráč Poslední zápas Přemožitelka
Karolína Plíšková 2. kolo Magdaléna Rybáriková
Petra Kvitová 2. kolo Madison Brengleová
Barbora Strýcová 2. kolo Naomi Osaková
Kristýna Plíšková 2. kolo Maria Sakkariová
Denisa Allertová 2. kolo Petra Martičová
Lucie Šafářová 2. kolo Shelby Rogersová
Markéta Vondroušová 1. kolo Pcheng Šuajová
Kateřina Siniaková 1. kolo Maria Sakkariová

 

Na první grandslamový titul Karolína Plíšková ještě čeká, přesto je světovou jedničkou. "Samozřejmě, že bych to raději slavila někde na kurtu. Bohužel to vyšlo takhle po Wimbledonu, což byl letos asi nejhorší turnaj, který jsem odehrála. Tak to však někdy je," řekla na tiskové konferenci k velkému úspěchu Plíšková.

 

Karolína Plíšková
Zdroj: Profimedia

 

Na Wimbledonu se řešily také dva nesportovní okamžiky, za které tenisté zaplatili. Australan Bernard Tomic a Rus Daniil Medveděv dostali pokutu za nevhodné chování při Wimbledonu. První jmenovaný tenista zaplatí v přepočtu 344 tisíc korun za své komentáře po vyřazení v prvním kole a za předstírání zranění. Druhý hříšník zase 333 tisíc za házení mincí na rozhodčího. Více jsme psali zde:

 

 

Co naopak všechny pobavilo, byl jeden okamžik z exhibice legend. Fanoušek na ní vyhecoval Kim Clijstersovou. Ta ho prozměnu pozvala na kurt, aby přijal její podání. Ještě před tím ho bývalá světová jednička oblékla do bílého, ale ženského oděvu. Všichni přítomní se pak už jen lámali smíchy.

 

 

Čas vyhlásit vítěze Wimbledonu 2017:

 

Mužskou kategorii ovládl Roger Federer. Švýcarský tenista se ve finále nad ziskem osmého wimbledonského triumfu příliš nenatrápil. Chorvata Marina Čiliče porazil hladce 6:3, 6:1 a 6:4. Federer se tak stal nejúspěšnějším tenistou londýnského grandslamu v historii. Více si o tomto zápasu přečtěte níže:

 

 

Královnou mezi ženami se stala Garbine Muguruzaová. Španělská tenistka ve finále londýnského grandslamu porazila americkou legendu Venus Williamsovou 7:5 a 6:0. Více podrobností zde:

 

 

A odměny za účast a za vítězství?

 

Nejstarší turnaj světa je i o velkých penězích a odměny pro světové hvězdy letos znovu vzrostly. Vítězové dvouhry si přijdou na 66 milionů korun. Škodní nebudou ani hráči, kteří vypadnou už v prvním kole.

 

Loni ovládl Wimbledon Andy Murray a Serena Williamsová. Za tento úspěch dostali nejen slavnou trofej, ale také 2 milióny liber. Letos si však vítězové přijdou na 2,2 miliónů liber, což je v přepočtu 66 miliónů korun.

 

Celkové odměny na letošním londýnském grandslamu v součtu dělají 31,6 miliónů liber (v přepočtu jedna miliarda korun). Loni přitom součet "prize money" činil částku 28,1 milionu. Největší rozdíl se týká hráčů, kteří vypadnou v prvním kole. Ti dostanou o 17 procent více, než v loňském ročníku (obdrží 35 tisíc liber, což je přes milion korun).

lju TN.cz