Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 19.1. 2016 12:41
slavný dostih bude nový vítěz

DOPING POTVRZEN: Vítěz Velké pardubické měl v těle kofein

Marek Stromský míří s Nikasem za triumfem
Zdroj: ČTK
Marek Stromský míří s Nikasem za triumfem

Takový konec nikdo nechtěl, ale pravděpodobně se k němu schyluje. Potvrdilo se, že vítězný kůň Velké pardubické Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin a slavný závod tak bude mít zřejmě nového vítěze - druhého Ribelina vedeného žokejem Pavlem Kašným. Definitivní verditk vyřkne Jockey Club po jednání Přestupkové komise.

Říjnový dostih byl nejrychlejším závodem v historii. Mnozí odborníci se divili, jakým způsobem Nikas deklasoval zbytek pole. Výsledky z posledních měsíců totiž neměl zrovna přesvědčivé. Ale v cíli všichni vítězství žokejovi Marku Stromskému přáli. Vždyť tenhle veterán v roce 2008 už o jeden triumf přišel, když s Amant Grisem netrefil správný kurs. A před poslední Velkou už také i vyhrožoval, že brzy skončí. Stromský ale smolařem zůstává dál.


S Nikasem sice slavnou steeplechase vyhrál, ale pár dnů po nejslavnějším českém dostihu se dozvěděl zprávu o pozitivním vzorku koně. Společně s Nikasem neprošel dopingovou kontrolou ani Čáriray, kterého dovedl do cíle jako první den před Velkou Pardubickou v Křišťálovém poháru. Oba koně jsou paradoxně ze stáje trenéra Stanislava Popelky.
 


Vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a jejich výsledky potvrdila po testech vzorků B laboratoř v britském Newmarketu.


„Diskvalifikován kůň ještě není, to rozhodne Pořádková komise, ale ta musí postupovat podle předpisů. A podle mého soudu nemá jinou možnost, jelikož orgány jsou povinen držet se řádů a ty říkají, že kromě jiného je za užití zakázaných látek diskvalifikace,"
řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.
   

Hodnoty teobrominu v Nikasově těle byly podle rozborů překročeny jen stopově. Povolená hranice theobrominu je dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506."Výsledky pro mě byly nečekané a stresující,“ nechal se slyšet Popelka, který zdůraznil, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu. to zjistil až díky rozboru potravy. „Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem,“ doplnil trenér, který hodlá očistit své jméno. Klidně i soudní cestou.


Ranou jsou výsledky testů i pro majitele Nikase Petra Kupku, jehož první dva koně se zabili při dostizích. „Byl jsem šťastný a hrdý na úspěch Nikase a všech, kteří pro něj vytvořili prostředí a podmínky pro to, aby takového úspěchu mohl dosáhnout. Nejsem však slovy zcela přesně vyjádřit, co jsem cítil, když jsem se poprvé dozvěděl výsledky odběrů a nejsem ani schopen vyjádřit, jak se cítím dnes,“ uvedl Kupka.


Pokud dojde na očekávaný scénář a Nikas bude diskvalifikován, Kupka přijde jakožto majitel vítězné stáje o prémii dva miliony korun.
 

ram pha TN.cz
Reklama

 

Reklama