Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2015 22:01
rozhovor dostihový průšvih

Váňa o dopingu na Pardubické: Je to strašný prů*er! 

Zdroj: TV Nova

Dostihové prostředí se děsí strašáku. Světlo světa ve středu spatřila zpráva o dvou dopingových případech z Velké Pardubické. Legendární žokej a dnes už trenér Josef Váňa však trenéry hájí a myslí si, že jde o nesmysly.

Váňa toho zažil v dostihovém prostředí dost. Mohl by vyprávět a tak i jeho zpověď je ohnivá. Vždyť kdysi byl i jeho kůň jednou označen, že dopoval.

Reklama


"Prý jsem nadopoval koně Ibuprofenem. Přitom vůbec nevím, kolik by ten kůň musel sežrat ibuprofenu, aby mu to v něčem pomohlo. A jak byste to do něj chtěl dostat,"
ptá se Váňa.


"Vím, že to má kdejaká baba v kapse, a i já jsem užíval, když mě bolely kyčle. Když přijedeme na dostihy, vlezeme do boxů, kde byli předtím jiní koně, není to vydesinfikované, pak nemůžete zodpovídat za to, jestli si kůň něčeho nelízne. Má ale v sobě zakázanou látku. Většinou jsou to stopové prvky, které nemají žádný vliv,"
vysvětluje.


Doping je v českém dostihovém prostředí prý téma, které skoro nepřichází v úvahu. Koňáci by prý se zdravím koní ani riskovat nechtěli. A to ani v tom prostředí úplné špičky.


Sám přidává příklad, který Čechy vystrašil. "Doping byl kdysi prokázaný koníkovi ze stáje Pegas. V Itálii to bylo, na kokain. Všeobecně se ví, že stačí, aby se okolo koně někdo prošel nebo pohladil, kdo ten kokain užívá. Co chcete s tímhle dělat? Myslíte, že se cpe do koní kokain?" říká Váňa.


NEPŘEHLÉDNĚTE:


A dál pokračuje. "Tohle není sranda a asi se to musí dát po celém světě do pořádku. Jako trenér nemůžeme uhlídat koně aby si nelízl něčeho, co mu nepatří," dodává.


Samotného se to dotýká, vztahy mezi jezdci jsou většinou velmi přátelské. Vána by vůbec nebyl rád, kdyby se doping potvrdil.


"Pro dostihový sport je to průser jako prase už teď. Je to hrozně nepříjemné.. a nemám z toho žádnou radost. Těm, co tu velkou vyhráli, hlavně Markovi Stromskému jsem to hodně přál, znám ho odmalička," říká Váňa.


PSALI JSME:


"Tady došlo k nějakému omylu, a to je i pro nás pro trenéry hodně nekorektní," tvrdí. Sám pamatuje dobu, kdy se ještě o nějakých přípravcích nikomu ani nesnilo: "Měli jsme vodu, seno a oves. Tehdy jsme vůbec netušili, že existují nějaké prostředky, steroidy, aby se zvedla výkonnost." Ale to by si prý nikdo nedovolil.


"Trenéři koní, které pojedou Velkou pardubickou, přece nejsou tak praštěný, aby ty koně dopovali, když vědí, že pokud pojedou dobře, tak půjde na kontrolu. Tady se muselo stát nějaké nedorozumění. Nedovedu si to vysvětlit," říká bývalý slavný žokej.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Drsné přiznání nejslavnějšího boxera: Použil jsem falešný pohlavní úd

Tvrdě dřel, je mi ho líto

Tomáš Rambousek TN.cz
Reklama

 

Reklama