Publikováno 20. 8. 2018
IndyCar Pocono Raceway

V Poconu dominoval Rossi a zdramatizoval šampionát IndyCar

Alexander Rossi vede v Poconu

Američan Alexander Rossi nenašel přemožitele v závodě IndyCar Series na 500 mil na oválu Pocono Raceway. Rossi vyhrál podruhé v řadě a náskok Scotta Dixona v čele šampionátu stáhl na 29 bodů. Druhý dojel vítěz Indy500 a předchozích dvou závodů v Poconu Will Power. Dixon byl třetí. Závod poznamenala těžká nehoda v jeho úvodu, po níž musel přepravit vrtulník do nemocnice Roberta Wickense.

Wickens podle INDYCAR utrpěl blíže nespecifikovaná "ortopedická zranění". Série vydala po závodě krátkou tiskovou zprávu, v níž uvedla, že Wickense stále vyšetřovali lékaři v nemocnici v Lehigh Valley. Po kontaktu jeho levého předního kola s pravým zadním kolem vozu Ryana Hunter-Reaye se Wickensův vůz rozbil o ochranný plot.

Kvůli odstraňování následků nehody, a zejména opravám zničeného plotu, byl závod na téměř dvě hodiny zastaven. Kromě Wickense a Hunter-Reaye navíc při nehodě v 7. kole skončil také pro Fittipaldiho, Hinchcliffea a Satóa. Ještě před samotným startem postrčil Rahal Pigota a pro druhého jmenovaného závod také skončil.

Když se po dlouhém přerušení začalo opět závodit, piloti k závodu přistoupili velmi opatrně a už do konce 500mílového podniku nemusel na trať ani jednou zpomalovací vůz. K jeho výjezdu na trať bylo blízko, když se Conor Daly otřel o zeď, Daly se ale dokázal sám dostat do boxů a tam svůj vůz odstavil.

Alexander Rossi tak mohl ukázat, co v něm je. Svým soupeřům nedal šanci. Jediným, kdo s ním zvládl držet krok, byl vítěz kvalifikace Will Power. Rossi ho ale předjel hned po prvním restartu, ještě před nehodou Hunter-Reaye a Wickense. Na krátko se Power před svého rivala dostal při předposledních zastávkách v boxech, Rossi mu ale na trati předjetí vrátil a další komplikace si již nepřipustil. Z 200 kol vedl plných 180!

Power tak přišel o šanci vyhrát třikrát v řadě pětisetmílový závod v Poconu. Třetí v cíli Dixon dojel těsně před Francouzem Bourdaisem. Kdyby byl závod o pár kol delší, zřejmě by i oni dva skončili se ztrátou jednoho celého kola. Rossi totiž v závěru oba čtyřnásobné šampiony amerických formulí dojel a závod dokončil Dixonovi a Bourdaisovi v patách.

Kromě Hunter-Reaye, který závod nedokončil, ztratil v boji o titul také obhájce Josef Newgarden. Ten se v průběhu závodu propadl za Dixona a dojel na pátém místě.

Do konce sezony zbývají už jen tři závody. Ten následující se jede na oválu v St. Louis, kde vloni Newgarden zvítězil. Pak následuje po dlouhé pauze se vracející závod v Portlandu a finále na okruhu Sonoma Raceway, za které jsou udíleny dvojnásobné body.