Aktualizováno 23.4. 2017 10:22
IndyCar Kvalifikace

V Alabamě odstartuje první Power. Prolomí letošní smůlu?

Will Power během závodu v St. Petersburgu

Australan Will Power si v sobotu odpoledne vyjel pole position na nedělní závod IndyCar Series na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě. Power už na této trati v minulosti dvakrát vyhrál a čtyřikrát startoval z prvního místa. Vstup do letošní sezóny se mu ale nepovedl.

Dříve platilo, že Power skvěle do sezóny vstoupí, ale pak se jeho výkony zhorší. Třikrát v řadě přišel o vinou vlastní chyby v posledním závodě o titul. Prokletí se mu podařilo prolomit až v roce 2014. Poslední dva roky jej ale pro změnu trápí smůla na úvod sezóny.

Vloni i letos vyhrál první kvalifikaci v sezóně. Vloni ale nemohl startovat kvůli zdravotním problémům, letos jej zase v prvním závodě zradila technika. V tom druhém pak boural hned v prvním kole a nakonec z toho bylo až 13. místo. Jeden z největších favoritů je tak po dvou závodech až 18.

V Alabamě ale převedl, že se s ním musí počítat. Jeho stáji okruh George Barbera nesmírně svědčí. IndyCar na něm letos jede poosmé, přitom to bude posedmé, co pilot týmu Penske odstartuje v Alabamě z prvního místa. Z předchozích sedmi závodů čtyři vyhráli piloti startující za Penskeho tým. Jedno vítězství má pak na kontě Josef Newgarden, který před sezónou stáj posílil. Nejslavnější americká stáj navíc ještě letos nenašla v kvalifikacích přemožitele.

Skvělé kvalifikační výkony předvádějí letos také čtyřnásobný šampion Scott Dixon a Kanaďan James Hinchcliffe, který vyhrál poslední závod v Long Beach. Oba zatím ani jednou nechyběli mezi šesticí nejrychlejších pilotů, kteří bojují o pole position. O tu se s nimi a s Powerem utkali také další piloti týmu Penske Hélio Castroneves a Simon Pagenaud, kteří odstartují do závodu ze 2. a ze 3. místa. O nejlepší pozice bojoval také dvojnásobný vítěz Ryan Hunter-Reay.

Tým Andretti Autosport přišel tento víkend podpořit pilot formule 1 Fernando Alonso, který se ke stáji připojí v květnu na pětistovku v Indianapolisu. Vůz si poprvé vyzkouší už 3. května. Andrettiho stáj na jeho startu bude spolupracovat s týmem McLaren a Alonso bude řídit vůz oranžových barvách, se nimiž McLaren v Indianapolisu vítězil.

Alonsův příjezd Andrettiho stáj povzbudil. A že se jedná o přední tým, ukázal Alonsovi ve druhém tréninku Marco Andretti, vnuk legendárního Maria Andrettiho, mistra světa F1 a vítěze 500 v Indianapolisu a syn majitele stáje Michaela Andrettiho, který je 3. nejúspěšnějším závodníkem v IndyCar po svém otci a po A.J. Foytovi. Marco byl v pátečním odpoledním tréninku vůbec nejrychlejším.

Francouz Bourdais, který po dvou závodech vede letošní šampionát IndyCar, se do závodu v Alabamě kvalifikoval na 12. místě. Bourdais vyhrál závod v St. Petersburgu a v Long Beach byl druhý. V obou případech přitom do závodu vyrážel z hloubi pole. V St. Petersburgu v kvalifikaci boural a startoval jako úplně poslední, v Long Beach se, stejně jako nyní, kvalifikoval 12.

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

Záznam závodu v Alabamě odvysílá v pondělí v 0:05 stanice NOVA Sport 2.