Publikováno 5. 9. 2017
NHL Klepe na dveře

Už se to blíží: NHL startuje přesně za měsíc. Co letos nabídne?

Čeští hokejisté v NHL
Zdroj: NHL media/koláž TN.cz

Léto je pro hokejové fanoušky vždycky dlouhé, ale už je pryč a to znamená, že se blíží sezona 2017/2018 zámořské NHL. Ta začíná 5.října, tedy na den přesně za měsíc. Už bychom se tedy měli pomalu ponořit do dění a proto jsme pro vás připravili přehled toho, co by mělo především českého fanouška letos nejvíce zajímat.

NHL znovu nabídne řadu českých jmen, na startu sezony jich je zatím 25 a k tomu 21 nadějí v nižší AHL. Jednoznačně mezi největší české hvězdy můžeme řadit Jakuba Voráčka a Davida Krejčího. Neoficiálně i Davida Pastrňáka, ale ten stále nemá s Bruins podepsanou smlouvu.

 

Stejně tak nemá podepsáno ani nejslavnější český hokejista všech dob, legendární Jaromír Jágr. Pětačtyřicetiletý útočník se možná žádného kontraktu v NHL ani nedočká. Nikdy tak dlouho nebyl bez angažmá a spíše to vypadá, že bude pokračovat v Evropě, jestli vůbec někde.

 


Kdo budou největší hvězdy soutěže?

Za momentálně nejlepšího hráče světa je snad podle všech odborníků i novinářů po celém světě považován Conor McDavid. Teprve dvacetiletý mladík už loni udělal 100 kanadských bodů a pokud mu vydrží forma a zdraví, tuto hranici může v pohodě překonat. I nadále budou podle předpokladů zářit hráči jako Sidney Crosby, Alexander Ovečkin, Auston Matthews či Patrick Kane.

 

Kdo bude z Čechů bojovat o přežití?


Vraťme se ještě k českým hráčům, kteří nás zajímají nejvíce. Už bylo zmíněno, kdo bude z Čechů nejspíš znovu zářit, ale pojďme se věnovat ještě těm, kteří se o své místo budou muset pořádně poprat. Šanci na restart své kariéry má Ondřej Pavelec, který loňskou sezonu strávil kvůli dlouhodobě slabší formě na farmě v AHL. Winnipeg o něj už nestál, ale šanci dostal v Rangers, kde má však silnou konkurenci v podobě hvězdného Švéda Henrika Lundqvista.

 

 

Boj o své místo bude svádět zřejmě i devětatřicetiletý veterán Michal Rozsíval. Český obránce už loni nedostával příliš prostoru a odehrál jen 22 zápasů. Své místo si bude chtít vydobýt také Ondřej Kaše z Anehimu, který v loňském ročníku pendloval mezi NHL a AHL a podobně je na tom i Tomáš Nosek z Vegas.

 

Kdo z Čechů je dál bez smlouvy?
 

O Jágrovi s Pastrňákem už byla řeč. Bez kontraktu ale dál zůstávají třeba bratři Michálkové, Jiří Hudler, Jakub Kindl nebo Roman Polák. Ti všichni ještě loni v zámoří působili.

 

 

Čeští muži v brankovišti...

 

Na startu nové sezony je v NHL trio českých brankářů. Ve Philadelphii je dál Michal Neuvirth, který si musí o místo jedničky říct v souboji s nově příchozím Brianem Elliottem z Calgary. Další těžká sezona je před Petrem Mrázkem, kterému zůstal v týmu Red Wings hvězdný Jimmy Howard. A tím třetím je Ondřej Pavelec, u kterého se předpokládá, že bude dělat v Rangers dvojku za Lundqvistem.

 

Některá důležitá fakta:

• I když je letos olympijská sezona, soutěž se přerušovat nebude. To znamená, že se hvězdy z NHL na olympijském turnaji neobjeví.
• NHL se rozrostla o jeden tým. Tím je nově vzniklý Vegas Golden Knights.
• Jedničkou draftu 2017 se stal talentovaný Švýcar Nico Hischier, který se ve svých 18 letech zřejmě rovnou probojuje do hlavního týmu New Jersey Devils.

 

Nico Hischier
Zdroj: Profimedia

 

Nejlepší česká formace z NHL podle redakce:
Mrázek - Gudas, Šustr - Voráček, Krejčí, Palát
 

Nejlepší formace v NHL celkově podle redakce:
Price - Burns, Karlsson - McDavid, Crosby, Ovečkin

 

A které české hráče letos v NHL uvidíme?

Ondřej Kaše (Anaheim)
David Krejčí (Boston)
Michael Frolík (Calgary)
Michal Kempný (Chicago)
Michal Rozsíval (Chicago)
Jan Rutta (Chicago)
Lukáš Sedlák (Columbus)
Radek Faksa (Dallas)
Martin Hanzal (Dallas)
Petr Mrázek (Detroit)
Radim Vrbata (Florida)
Aleš Hemský (Montreal)
Tomáš Plekanec (Montreal)
Pavel Zacha (New Jersey)
Ondřej Pavelec (New York Rangers)
Radko Gudas (Philadelphia)
Michal Neuvirth (Philadelphia)
Jakub Voráček (Philadelphia)
Tomáš Hertl (San Jose)
Dmitrij Jaškin (St. Louis)
Vladimír Sobotka (St. Louis)
Ondřej Palát (Tampa)
Andrej Šustr (Tampa)
Tomáš Nosek (Vegas)
Jakub Vrána (Washington)

lju TN.cz