Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 21.3. 2017 14:12
zpověď těžký osud

Legenda United po smrti své ženy: Alkohol a myšlenky na sebevraždu

Rio Ferdinand s manželkou
Zdroj: reprofoto

Nejtěžší období v životě má za sebou dlouholetá opora Manchesteru United Rio Ferdinand. Jeho manželka Rebecca před dvěma lety prohrála boj s rakovinou. Anglický fotbalisty nyní v emotivní zpovědi přiznal, že po smrti ženy přemýšlel i sebevraždě.

Ještě dnes, když mluví o své ženě, přemůže ho pláč. Coby nesmlouvavý obránce Manchesteru United či anglické fotbalové reprezentace odrážel útočné nájezdy soupeřů, ale na to, co mu přinesl osud, nedokáže člověka připravit ani ten nejtvrdší trénink.
 

Rio Ferdinand před dvěma lety přišel o milovaného člověka. Jeho manželka Rebecca podlehla rakovině, bylo jí jen 34 roků. "Když jsem slýchával o lidech, kteří spáchali sebevraždu, říkal jsem si, jak můžou být tak sobečtí," vyprávěl v televizním dokumentu. "Ale přišel čas, kdy jsem už věděl, jak se cítí," přiznal v emotivní zpovědi ve filmu, který sleduje příběh fotbalisty na cestě k tomu, jak se rodiče spolu s dětmi snaží vyrovnat se ztrátou blízkého člověka.
 

Ferdinand sám trpěl po ztrátě manželky, navíc se ale musí postarat o děti, které přišly o maminku. S Rebeccou měli tři děti, desetiletého Lorenze, o tři roky mladšího Tatea a pětiletou dcerku Tiu. Pro osmatřicetiletého bývalého fotbalistu, který svou kariéru ukončil v květnu 2015, necelý měsíc po smrti manželky, bylo nejtěžší, že neví, jak pomoci svým malým dětem, které ztratily matku.
 

Jeho starší syn o smrti maminky vůbec nemluví, o mnoho lépe na tom není ani Tate. "Nic z kluků nedostanu," říká bezradně.
 

Radu ale nakonec přece jen vyhledal. Setkal se s jinými tatínky, kteří přišli o své manželky. Přiznává ale, že ještě předtím vyhledával pomoc na dně sklenky whisky či brandy, aby se ze šoku ze ztráty ženy vyrovnal.
 

Podobný osud jako Ferdinanda potkal třeba i golfistu Darrena Clarka, kterému rakovina vzala manželku před 11 lety. "To nejlepší, co můžeš udělat pro své děti je, aby tě viděli, jak se zase usmíváš," poradil Ferdinandovi.
 

Obdobně se se ztrátou vypořádal Clarke. "Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl být zase šťastný," přiznává sportovec, který měl se svou ženou Heather dvě děti a po její předčasné smrti se znovu oženil.
 

Právě jeho příběh byl tím, co pomohlo i Ferdinandovi. "Uvědomil jsem si, že když budu šťastný, budou šťastné i děti," říká.
 

Doma s dětmi přitom zavedli speciální činnost, která jim pomáhá vypořádat se s Rebečinou smrtí. Založili takzvanou láhev vzpomínek, do níž vkládají papírky se vzpomínkami na Rebeccu. "Líbí se mi to. Budu to dělat každý den," říká malá Tia.
 

Rio je nadšený, že tahle forma terapie pomohla i jeho dvěma synům. "Můžeme teď o Rebecce mluvit. Láhev vzpomínek všechno změnila," je šťastný.
 

msl TN.cz