Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 18. 2. 2018
Hokej Rozhovor

Tvrďák Platil o ataku na Jágra: Jasný faul, otřes mozku je zlý!

Jaromír Jágr a Jan Platil
Zdroj: Profimedia
Jaromír Jágr a Jan Platil

Česko dál diskutuje o situaci ze zápasu 50. kola WSM ligy, kdy byl Jaromír Jágr ostře atakován u mantinelu havířovským Markem Sikorou. Slavné osmašedesátce zapadl jazyk, tekla z obličeje krev a led málem opouštěla na nosítkách. Faul to podle rozhodčích nebyl, klub se proti tomu ale odvolal na disciplinární komisi, která bude o děsivém momentu ještě diskutovat. A co na to Jan Platil, bývalý reprezentační obránce, který sám vyznával tvrdou a fyzickou hru?

„Pouštěl jsem si to několikrát. Sikora jel na Jágra ze vzdálenosti tak tří metrů a už musel tušit předem, jak následný náraz skončí. Byl to jasný faul zezadu. Zmasakroval ho. Náraz do míst, kde má napadený hráč číslo, prostě zákeřnost. V zámoří by mu za to dali trest do konce zápasu a ještě distanc na dalších deset,“ řekl pro Nova Sport Jan Platil. Pokud jste neviděli, co se Jágrovi stalo, můžete si to pustit ve videu níže, v čase zhruba 0:20.

 

 

Jan Platil hodnotí situaci objektivně a bez toho, aniž by se zastával Jágra či kladenského týmu, jehož je odchovancem. „Je úplně jedno, že šlo o Jardu. Kdyby se to stalo Láďovi od vedle, nebo Pepovi odtamtud, byl to faul. V Turíně byl nájezd Jarkka Ruuta do Jágra zákeřnější. Ale i tady muselo být jasné, co se Jágrovi stane. Nechápu, jak to rozhodčí mohl nechat bez povšimnutí. Jardovi tekla krev, zapadl mu jazyk,“ pokračoval nechápavě Platil.

 

Platil trénuje tým Barrie Colts v OHL, což je jedna ze tří nejlepších juniorských soutěží v Kanadě. „Na začátku sezony se tu stala podobná situace. Rozhodčí toho hráče, který podobně narazil protihráče zezadu na mantinel, vyloučil, a ten hráč deset zápasů nehrál. Už to není jako dřív, že byl hokej jedna velká divočina. Ve světě chtějí podobné zákroky co nejvíce eliminovat,“ zdůraznil.

 

 

Názory se rozchází. Ať už se podíváte na ankety či komentáře, kde se atak na Jágra řeší, je to zhruba půl na půl. Co je to ale Jágrovi platné? Má nejspíš otřes mozku, sešitý obličej a nikdo neví, jestli bude ve středu v Českých Budějovicích hrát. Jestli bude letos ještě vůbec hrát. „Otřesů mozku jsem měl šest. I po tom nejlehčím hráč nemůže hrát nejméně týden,“ říkal z vlastní zkušenosti Platil. Ten nejhorší otřes mozku zažil po tvrdém střetu ve Finsku. Podívejte se na něj níže.

 

 

Na ten moment si Platil nepamatuje. „Tenkrát jsem si nepamatoval celý den. Vůbec jsem nevěděl, co se stalo od rána, až do zápasu,“ vzpomínal. „Otřes mozku vás nejvíc omezuje v tom, že jdete trénovat nebo něco děláte a začne vás bolet hlava a máte migrénu. Tělo vám prostě říká, že je čas na odpočinek, že nemůžete jít přes určitý level bolesti. Musíte být opravdu v klidu,“ dodal Platil s tím, že hlavně klid bude teď pro Jágra nejrozumnějším řešením problému.

lju TN.cz