Hokej Mistrovství světa

Drama s Finskem: Voráčka zranili, po nájezdech vyhrálo Česko!

Česká republika vs. Finsko
Zdroj: ČTK

Česká hokejová reprezentace se na mistrovství světa v Paříži střetla s Finskem. Severský tým byl po prohře 1:5 s domácí Francií velmi podceňován. Jenže už v první třetině ukázal svou sílu, kdy vstřelil tři rychlé góly, navíc zranil kapitána Jakuba Voráčka, jenž zápas nedohrál. Svěřenci Josefa Jandače však předvedli neuvěřitelný závěr a vyrovnali na 3:3. Nakonec rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých rozhodl o vítězství Česka Robin Hanzl z Litvínova.

Finové si od trenéru museli před dnešním utkáním mnohé vyslechnout. Do první třetiny totiž vlétli jako uragán a začali se svým brankostrojem. Už po první minutě dostal puk za Mrázkova záda Valtteri Filppula. Další finská facka přišla ve třetí minutě, kdy s notnou dávkou štěstí zaplul kotouč do české brány podruhé, autorem gólu byl Topi Jaakola. Kritický okamžik přišel v čase 13:51. To se od modré napřáhl obránce Ville Lajunen a Češi inkasovali potřetí.

Ke vší smůle české reprezentace ukázal ještě v první části svou pověstnou tvrdost Oskar Osala, který ostře atakoval na mantinel kapitána Jakuba Voráčka. Ten sice zkusil pár střídání, ale nakonec odešel do kabin. Finský pořízek za tento zákrok dostal trest na 2 + 10 minut.

I když se ve druhé třetině výkon českého týmu zvedl, ani přes několik dobrých šancí se svěřenci Josefa Jandače gólově neprosadili. Na druhou stranu ani žádnou branku neinkasovali, i když nejistý Petr Mrázek měl občas velké štěstí, že se puk dostal od jeho brankoviště pryč.

Jenže český tým se nevzdal, a i když to dlouho v průběhu třetí části moc nadějně nevypadalo, téměř nemožné se stalo skutkem. V čase 47:37 se štěstím prostřelil během přesilové hry Korpisala útočník Roman Horák. Čas se krátil a šance na vyrovnání se ztenčovala. Jenže svou dělovkou se dokázal necelé dvě minuty před koncem prezentovat Radko Gudas a od modré snížil na 2:3. Největší česká euforie přišla o necelých dvacet sekund později, to se podařilo vyrovnat smolaři Janu Kovářovi.

Prodloužení tři na tři přineslo infarktové momenty hned několikrát a to na obou stranách. Finové jeli dvakrát sami na Mrázka, ale ten odolal. Zápas rozhodovaly až nájezdy, ve kterých nádherně rozhodl Robin Hanzl z Litvínova, který skóroval jako jediný.