Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 18.6. 2017 13:49
galerie býčí zápasy

Smrt toreadora! Zakopl, býk ho svalil na zem a propíchl plíci

Poslední zápas toreadora Ivana Fandina - 6
Zdroj: Profimedia
Poslední zápas toreadora Ivana Fandina

Jeden z uznávaných toreadorů je mrtvý. Šestatřicetiletý Ivan Fandino zemřel v nemocnici na následky zranění, které utrpěl při představení ve francouzském Mont-de-Marsan. Býk mu probodl plíci.

Dvanáct let si hrál Fandino v arénách s rozzuřenými býky, až do osudné chyby. Byl matadorem, tedy mužem, který mohl býkovi zasadit poslední ránu. Jenže tentokrát tenhle krvavý souboj prohrál. Fandino klopýtl o svou muletu, pověstný červený hadr, zavrávoral a dal býkovi jedinečnou šanci. Pak už zděšení diváci sledovali, jak se raněné zvíře mstí.

16

GALERIE: Poslední zápas toreadora Ivana Fandina

Zdroj: Profimedia

Poslední zápas toreadora Ivana Fandina - 5

Hodnocení:

Fandina býk nabral rohem do zad a poté, co toreador upadl, ho druhým rohem probodl. Zbylí toreadoři pak býka odehnali a Fandina, který byl při vědomí, z arény odnesli. Následoval převoz do nemocnice a už marný boj o život. Rány byly natolik závažné, že se matadorovi zastavilo srdce.
 

"Náš přítel a skvělý toreador Ivan Fandino umírá ve Francii. Je to velká ztráta pro svět býčích zápasů. Jsme zděšení," napsal na svůj twitter rančer Victorino Martin.


Fandino přitom už jeden děsivý moment ve své kariéře přežil. V roce 2014 ho býk napíchl do stehna a vyhodil do vzduchu. 

 
Toreador z Baskicka po sobě zanechal ženu a dceru. Fandino je druhým toreadorem v krátké době, který prohrál boj s býkem. Loni v červenci zemřel přímo v aréně devětadvacetiletý Victor Barrio. Předtím zemřel profesionální toreador naposledy v roce 1990.


Ke smutné události se vyjádřila i organizace Humane Society International: "Je to samozřejmě tragédie. Ale i satisfakce pro tisíce brutálně zabitých býků, kteří nemají šanci uniknout prodloužené a bolestivé smrti. Tenhle krvavý sport by měl být odeslán do učebnic dějepisu. Nikdy by se neměl pro zábavu ztrácet život ať už člověka nebo zvířete."


Býčí zápasy jsou chráněnou tradicí v některých částech jižní Francie. Kolébkou zápasů je ale Španělsko. Ale i v něm se řeší, zda je nezrušit. Katalánsko je předloni zakázalo, ale po rozhodnutí španělského ústavního soudu byly jako kulturní dědictví znovu povoleny.

ram TN.cz