Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2017 16:00
nova sport ragbyový svátek

Tomáš Ripcsik: Úžasná podívaná, bouřliví diváci, State of Origin je tu!

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Tradičně ve středu začíná první ze zápasů nejprestižnější australské sportovní série State of Origin. Jde o sérii tří zápasů dvou největších australských států, kde se hraje Rugby League. New South Walesu a Queenslandu. Tato série, která oplývá ohromnou rivalitou, se hraje od roku 1980. Hraje se v plné sezoně NRL Telstry Premiership, kterou můžeme už druhým rokem sledovat na Nova Sport a Voyo. Rugby League se po právu považuje za jeden z nejrychlejších a nejtvrdších kolektivních sportů. A série State of Origin je tím nejlepším, co můžeme vidět.

Série je hodně sledovaná už před samotnými zápasy, nominace do obou týmů, forma hráčů, styl hry, očekávané výsledky, atd. Do týmů mohou být nominováni hráči, kteří začínali kariéru v NRL v týmech jednoho nebo druhého státu.


Uvedu to na příkladu nějakého hráče. Třeba jednoho z nejlepších hráčů historie State of Origin, Grega Inglise, který letos nebude hrát kvůli zranění kolene. Hraje sice za Rabittohs v South Sydney a měl by tedy hrát za NSW Blues. Ale začínal svoji kariéru za Melbourne Storms a proto reprezentuje Queensland Maroons. V sérii proti sobě budou hrát spoluhráči z klubů, ale rozhodně se nebudou šetřit. V posledních letech se vše dost uklidnilo, ale v prvních dvaceti letech zápasy standardně vrcholily hromadnou bitkou. V posledních letech se pravidla dost zpřísnila a nikdo si nedovolí riskovat případné vyloučení za nečistou hru.
 

Každopádně se můžeme těšit na vzrušující souboj super atletů, kteří dokáží odehrát zápas v neskutečném tempu a skvěle pobavit všechny diváky. To je ostatně cílem všech zápasů Rugby League.
 

Trocha statistiky: hrálo se celkem 108 zápasů. Queensland Maroons vyhrál 58. New South Wales Blues 48. Dvakrát utkání skončili remízou. Maroons dali 1808 bodů. Blues 1656 bodů. Maroons 312 položili. Blues 281 položení.
V minulém ročníku vyhráli Maroons na zápasy 2:1.
 

První zápas (31. 5.) a třetí utkání (12. 7.) se hrají na Suncorp Stadium v Brisbane. Druhý zápas (21. 6.) v Sydney na ANZ Stadium.

Trenéři výběru jsou bývalí legendární hráči obou týmů, Maroons Kevin Walters, Blues Laurie Daley.
 

Týmu Maroons bude chybět pro první zápas legendární Jonathan Thurston kvůli zranění, stejně tak i Greg Inglis a Matt Scott. Důvěru nedostal Billy Slater, který po minulé sezóně, kterou vynechal kvůli zranění, hraje zase v bezvadné formě. Debutovat bude Anthony Milford a Dylan Napa. Kapitánem bude opět Cameron Smith.

Tým Queensland Maroons pro zápas State of Origin 1
1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. Will Chambers, 4. Justin O’Neill, 5. Dane Gagai, 6. Anthony Milford, 7. Cooper Cronk, 8. Dylan Napa, 9. Cameron Smith (C), 10. Nate Myles, 11. Josh Papalii, 12. Matt Gillett, 13. Josh McGuire.
Interchange: 14. Michael Morgan, 15. Sam Thaiday, 16. Aidan Guerra, 17. Jacob Lillyman.
 

V týmu Blues bude také několik změn. Nebudou hrát Josh Mansour, Robbie Farah, Paul Gallen, Adam Reynolds. Do sestavy se vrací Jarryd Hayne a Mitchell Pearce. Debutovat budou Nathan Peats a Jake Trbojevic. Kapitán je Boyd Cordner.
 

Tým New South Wales Blues pro zápas State of Origin 1
1. James Tedesco, 2. Blake Ferguson, 3. Josh Dugan, 4. Jarryd Hayne, 5. Brett Morris, 6. James Maloney, 7. Mitchell Pearce, 8. Aaron Woods, 9. Nathan Peats, 10. Andrew Fifita, 11. Josh Jackson, 12. Boyd Cordner (c), 13. Tyson Frizell
Interchange: 14. David Klemmer, 15. Wade Graham, 16. Jake Trbojevic, 17. Jack Bird
 

V posledních letech vyhrával většinou tým z Queenslandu Marrons. Letos si New South Wales Blues hodně věří a očekává se velice vyrovnaný průběh všech utkání. Můžeme se těšit na úžasnou podívanou, provázenou bouřlivou diváckou kulisou. K těmto zápasům patří ohromné emoce a velice kvalitní výkony všech zůčastněných.


Zveme všechny diváky na první přímý přenos, který budeme vysílat zítra, tj. ve středu 31. 5. ve 12:10 na Nova Sport 2. Bude to zase jízda. Jak na horské dráze. Buďte u toho s námi!
 

TN.cz