Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 17.3. 2017 13:41
nova sport názory expertů

Tomáš Ripcsik: Poslední kolo turnaje Six Nations 2017

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Před námi je poslední kolo letošního ročníku 6 Nations.

V sobotu se můžeme těšit na další a poslední, páté kolo nejstaršího mezinárodního ragbyového turnaje na světě.

V minulém kole se už rozhodlo o celkovém vítězi a čekají nás souboje o čest a celkové umístění.

V prvním zápase minulý týden, který se hrál v pátek večer, porazil domácí Wales hostující Irsko. Konečný výsledek byl docela překvapivý. Naprosto zasloužené vítězství domácího týmu. Irové nedokázali svého soupeře přehrát. Cítili se trochu poškození rozhodčím Waynem Barnesem.

 

Wales ukázal svojí sílu a dokázal dominovat i dotáhnout utkání do vítězného konce. Zápas nabídnul úžasnou kvalitu, která potvrdila vzrůstající úroveň evropského rugby. Pokud měl jeden nebo druhý tým míč pod kontrolou dokázal ho udržet klidně i třicet fází za sebou. Hrálo se v neskutečném tempu a pro mě osobně to byl asi nejlepší zápas 6 Nations v tomto století. Naprosto dokonalá podívaná.

 


Ve druhém zápase si Francouzi poradili s Italií celkem snadno. Výsledek odpovídá převedené hře. Francouzi se velmi činili v útoku. Dokázali celkem snadno pronikat soupeřovou obranou a získávat skvělé metry. Italovům to moc nešlo v individuální obraně a minuli hodně skládek. A opět nedokázali dotahovat svoje útoky do konce. Hráli potřetí v domácím prostředí a nedokázali toho využít.

 

Podporu fanoušků určitě neztratí. Italové dokázali dostat často své soupeře pod velký tlak, ale ještě jim něco chybí. Pod novým trenérským vedením to něco můžou brzo najít. Francouzi naopak začali těžit z toho, že mají stabilizovaný tým a hráči se začínají odvděčovat trenérovi Guyovi Novesovi za projevenou důvěru bezvadnými výkony.

 


V posledním zápase čtvrtého kola Anglie deklasovala Skotsko rozdílem třídy. Hrálo se o slavný Calcutta Cup. Tradiční trofej, o které oba týmy spolu hrají. Skotové si hodně věřili a měli i našláplo k možné výhře perfektními výkony v předchozích zápasech. Angličané se na zápas připravili velice zodpovědně a od samotného začátku šli neohroženě za kýženým vítězstvím.

 

Hráli už o vítězství v letošním ročníku 6 Nations. Irové měli před tímto kolem ještě naději, ale svojí prohrou ve Walesu jí ztratili. Anglie hrála navíc o vyrovnání počtu vítězných mezinárodních zápasů v řadě (osmnáct utkání). Skotové se v samotném začátku oslabili dočasným vyloučením mlynáře Frasera Browna a pak se jim ještě nešťastně zranilo několik hráčů v útoku.

 

Angličané toho dokázali excelentně využít a zahráli několik perfektních signálů, ve kterých zářil hlavně Jonathan Joseph a ukázal, že klíčovým mužem pro výběr Eddiho Jonese. Zápas měl být soubojem Titánů, ale nakonec to byla spíš hra kočky s myší. Angličané si tímto vítězstvím zajistili prvenství v letošním ročníku 6 Nations a dokázali vyrovnat rekord Nového Zélandu v počtu mezinárodních výher.

 


Zítra budeme svědky tradičního závěru celého turnaje, v podobě tří zápasů v řadě za sebou. Nejdříve Skotové hostí na jejich Murrayfieldu Italy. Domácí tým by měl vyhrát, pokud se dokáže psychicky vzpamatovat z potupné porážky v minulém kole. Italové budou chtít získat aspoň jednu výhru. Pokud se zlepší v dotahování svojí útočné aktivity, můžeme být svědky dalšího překvapení tohoto ročníku.

 


Francie hostí Wales. Tento zápas bude taky hodně napínavý a nikdo není jasným favoritem. Francie disponuje neprostupnou obranou. Wales je živější v útoku. Doufejme, že zvítězí útočná hra a bude to perfektní podívaná. Oba týmy na to mají a cílem všech hráčů i trenérů je samozřejmě vítězství, ale i pobavení všech diváků. O celkovém vítězi je již rozhodnuto. Proto zábava může hrát prim.

 


V posledním utkání Irsko hostí Anglii. Je to souboj čtvrtého a druhého týmu žebříčku World Rugby. V tomto zápase jde o hodně hlavně Angličanům. Tým Albionu může potvrdit svojí dominanci a dotáhnout vítězství v letošním ročníku bez ztráty kytičky. Irové budou v domácím prostředí bojovat ze všech sil. Budou hrát bez dvou opor mlýnovky Conora Murraye a zadáka Roba Kearneyho, kteří se zranili v minulém zápasu a nejsou k dispozici.

 

Do základu týmu Anglie se vrací vazač Billy Vunipola. Nathan Hughes, který hrál dosud místo něj, předváděl perfektní výkony, ale Billy Vunipola je speciální hráč a určitě hodně zvedne hru svého týmu. Anglie má možnost vytvořit rekord v počtu výher zápasů v řadě a to bude hnacím motorem jejich hry v tomto zápase. Mají to skvěle rozehrané a můžeme jim všichni držet palce, ať se jim podaří přepsat historii.

 


První zápas Skotsko vs Itálie začíná zítra v 13:25, následuje Skotsko vs Itálie v 15:40 a končíme Irskem vs Anglie v 17:55. Zveme všechny diváky ke sledování posledního kola letošního ročníku nejstarší mezinárodní rugby soutěže 6 Nations. Bude to opět divoká jízda!

TN.cz