IndyCar Detroit

To bylo o centimetry! Mezi vozy IndyCar se motaly veverky. VIDEO

Veverka na závodech IndyCar
Zdroj: Twitter

Dalšími hned dvěma závody pokračuje tento víkend šampionát IndyCar Series. Série zavítala na městský okruh v Detroitu. Ten je vytyčený na ostrově Belle Isle, který je městským parkem. A že je v Detroitu blízko k přírodě ukázaly páteční tréninky, při nichž se na trať přimotaly veverky!

Piloty IndyCar teď mají nabití program. Minulý víkend se utkali ve slavném závodě 500 mil Indianapolis, kterému předcházel dvoutýdenní maraton tréninků a kvalifikací, hned následující víkend po Indy500 ale čeká piloty hned dvojitá porce závodů, protože v Detroitu se jedou plnohodnotné závody v sobotu i v neděli. A aby toho nebylo málo, tak příští týden se utkají na oválu v Texasu.

V Detroitu IndyCar závodí s přestávkami od roku 1989, kdy na trati, která ležela v centru města, vystřídala formuli 1. Po třech sezónách se ale závod v hlavním městě amerického automobilového průmyslu přesunul na novou trať na ostrově Belle Isle. Ta měří necelé čtyři kilometry a má 13 zatáček.

O tom, jak blízko je v parku na ostrově závod přírodě, se jezdci přesvědčili v pátečních trénincích. Na trať se dostaly veverky. Zvlášť v tom prvním mělo jedno zvíře skutečně na mále. Nejprve se ji těsně vyhnul James Hinchcliffe, pak přeběhla před formulí Matheuse Leista a nakonec zpátky před Gabbym Chavesem. I odpoledne měl jeden z pilotů týmu A.J. Foyta namále, aby se veverce vyhnul.

Bohužel ne vždy to skončí dobře. Při přípravách na loňskou Indy500 Fernando Alonso sestřelil ve 358 km/h dva ptáky. O tom, jak nebezpečná zvířata na trati jsou, by mohl vyprávět bývalý brazilský závodník Christano Da Matta, který získal v amerických formulích dva tituly a závodil i ve Formuli 1. Při testech IndyCar na okruhu Road America, kam série zavítá na konci měsíce, srazil Da Matta 3. srpna 2006 jelena. Ten jej zasáhl do hlavy a vážně zranil. Trvalo to rok a půl, než usedl znovu za volant.

V Detroitu se nedaří domácímu Chevroletu

Závod na Belle Isle je domácím podnikem pro Chevrolet, který společně s japonskou Hondou dodává do indych motory. Byli to ale piloti s japonskými agregáty, kdo měl v pátečních trénincích navrch. První trénink ovládl Francouz Bourdais z týmu Dale Coyne Racing, který vyhrál i úvodní závod letošní sezóny v St. Petersburgu.

První trénink byl pro Chevrolet skutečnou pohromou. Nejlepší jezdec s motorem amerického výrobce, Josef Newgarden z týmu Penske, byl až devátý! V tréninku překvapil nováček Santino Ferrucci. Dvacetiletý Američan je testovacím jezdcem týmu F1 Haas. V Detroitu si poprvé vyzkouší IndyCar v týmu Dale Coyne Racing a byl šestý!

Vedle Bourdaise, který už v Detroitu triumfoval, se dařilo i dalším bývalým vítězům. Scott Dixon byl druhý a třetí skončil Graham Rahal, který ovládl vloni v Detroitu za víkend oba závody, což se jinéu pilotovi před ním nepodařilo. Skvělý výsledek zajela i stáj Andretti Autosport, která měla v první desítce všechny čtyři piloty. Kompletní výsledky najdete ZDE.

Odpoledne to byl Hunter-Reay z Andrettiho týmu, kdo zajel nejrychlejší čas. Piloti mají v pátek k dispozici jednu sadu měkkých, červeně označených, pneumatik, a Hunter-Reay na ní zajel čas 1:16.3598. Druhý Dixon byl ale těsně za ní. Třetí skončil Kanaďan Hinchcliffe, který se minule nekvalifikoval do Indy500 a musel slavný závod sledovat z boxů. Newgarden s chevroletem za zády byl tentokrát čtvrtý.

Do první desítky se dostal také jeho stájový kolega z týmu Penske Simon Pagenaud. Naopak třetí pilot týmu Penske, vítěz 500 mil Indianapolis Will Power, byl až 12. Kompletní výsledky najdete ZDE.

V sobotu vpodvečer českého času čeká piloty kvalifikace a večer závod, který můžete od 22:35 sledovat na programu Nova Sport 1. Přenos nedělního závodu začíná, také na Nova Sport 1, už od 21:40.