Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 20.1. 2018 20:36
video smutné vzpomínání

Táta české šampionky zemřel. Evu postavil na svah ve dvou letech

Zdroj: TV Nova

Byl to právě táta, který byl u prvních krůčku na sněhu dnešní snowboardové šampionky. Nebýt jeho, možná by dnes Česká republika neměla olympijskou vítězku. Bohužel, Roman Samek zemřel. Dlouho bojoval se zákeřnou nemocí. A Eva na jeho počest vybojovala úžasné vítězství.

Rodinu české olympijské vítězky Evy Samkové postihla tragédie. Eva se o smrti svého táty dozvěděla v Turecku, v době kdy se připravovala na návrat do seriálu Světového poháru. Za pár týdnů navíc má přijít olympiáda. I přes obrovský smutek se ale rozhodla závodit a pro zesnulého tátu vybojovala vítězství.


"Poprvé jezdila na lyžích ve dvou letech, manželka ji strčila do botiček, já jsem jí zapnul do těch botiček a ona už ťapala, vyjeli nahoru, sjeli dolů a pak zase znova. Takhle začínala ve dvou letech,"
vzpomínal pan Samek před čtyřmi roky.


Tatínek byl sám aktivní sportovec a malou Evu učil dobře. Rodačka z Vrchlabí to v roce 2014 dotáhla až na Olympijské zlato ze Soči. I tenkrát táta a celá rodina drželi palce a byli jí velkou oporou. "Jak jsem viděl první jízdu, tak jsem věděl, že je to jasný. Že se nemusím dívat dál, protože ona to vyhraje," tušil.


To už ale bojoval s nepříjemnou chorobou. Zhruba před jedenácti lety doktoři přišli s krutou diagnózu - nádor na mozku. Pan Samek dlouhou dobu statečně bojoval. Před dvěma dny, ale přišla smutná zpráva. Ten nejtěžší zápas prohrál.


"Eva měla připravenou letenku a rozhodnutí bylo na ní. Po dohodě s rodinou se ale rozhodla zůstat," prozradil po závodu v Erzurumu trenér Marek Jelínek - trenér Evy Samkové. Česká reprezentantka ukázala ohromnou statečnost. Necelý měsíc před Olympiádou poprvé v sezoně zvítězila a vítězství věnovala svému velkému kamarádovi. Tátu Romana totiž oslovovala jménem.


"Byl to právě táta, který mě spolu s mojí mámou učil bojovat, nevzdávat se a věřit, že cesta, kterou jsem si vybrala, je správná. Dnes jsem vyhrála pro něj, byl by na mě pyšný," napsala ve svém vzkazu fanouškům. To by rozhodně byl.

ram TN.cz