IndyCar Kvalifikace

Takhle vidí domácí hrdina Rahal trať v Ohiu, odstartuje čtvrtý

Pohled z helmy Grahama Rahala v Ohiu
Zdroj: YouTube.com

IndyCar Series zamířila na další závod letošní sezóny na technicky náročný okruh Mid-Ohio Sports Car Course. Závod v Ohiu je domácím podnikem pro rodáka z Columbusu Grahama Rahala, který letos už dvakrát vyhrál. Syn trojnásobného šampiona se do nedělního závodu kvalifikoval jako čtvrtý.

Závod na okruhu v Ohiu je speciálním podnikem pro osmadvacetiletého Američana Grahama Rahala. Jeho otec Bobby získal tři tituly a jednou vyhrál i slavný závod 500 mil Indianapolis. Po konci úspěšné závodnické kariéry vede vlastní tým, který patří k širší špice v IndyCar. Posledních pět let za něj startuje i Graham Rahal.

Ten sice na úspěchy, jakých dosáhl jeho otec, stále čeká. Jeho osobním maximem je čtvrté místo z předloňské sezóny. Na kontě má ale šest vítězství, dvě z nich přidal letos během jediného víkendu v Detroitu. Před dvěma lety se mu podařilo triumfovat i na domácí trati v Ohiu a zařídil, že zájem už tak věrných fanoušků, ještě výrazně vzrostl.

Do nedělního závodu odstartuje Graham ze čtvrté příčky. V kvalifikaci nestačil na Australana Willa Powera, který si připsal již pátou letošní pole position.

Power odstartuje v Ohiu potřetí z první příčky, stále ale čeká na vítězství. Ohio je jedinou tratí, která není oválem a Power na ní ještě nevyhrál. Do první řady se s ním postaví vítěz minulého závodu v Torontu Josef Newgarden. Vedle Rahala odstartuje ze druhé řady vítěz 500 mil Indianapolis Takuma Sató.

Dva piloti, kteří jsou na tom před nedělním závodem v šampionátu nejlépe, Scott Dixon a Hélio Castroneves, odstartují společně ze třetí řady. Castroneves ztrácí na Dixona v šampionátu pouhé tři body. Vítěz závodů IndyCar přitom bere rovných 50 bodů.

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE. Přímý přenos závodu nabídne exkluzivně kanál Nova Sport 1, začíná ve 21:15.

Okruh u městečka Lexington vznikl na začátku 60. let hlavně pro klubové závody sportovních vozů. Předchůdkyně série IndyCar, šampionát CART, jej poprvé vyzkoušel v roce 1980. Napevno na něm zakotvil v roce 1983, rok poté, co jej koupil závodník a podnikatel z nedalekého Columbusu Jim Trueman. Právě za jeho tým závodil nejúspěšnější závodník z Ohia Bobby Rahal.

Závod byl nedílnou součástí kalendáře do roku 2003, problémy CART ale vedly k tomu, že dva závody v Ohiu se nemohly uživit. Přednost dostal závod na letišti v centru Clevelandu. Vrcholná série se do Ohia vrátila až v roce 2007, to už ale byla IndyCar Series. Nejúspěšnějším závodníkem je v Ohiu Scott Dixon, který z 10 dosavadních závodů IndyCar vyhrál pět. Jednou se mu to povedlo i po startu z posledního místa!