Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2016 11:50
video technologický doping

Takhle to prý vypadá a funguje: Motůrek, co pomáhá cyklistům

Elektromotor v kole
Zdroj: Twitter
Elektromotor v kole

Takhle to vypadá! Zmontovaný maličký elektromoterek zřejmě pomáhá některým cyklistům v přetěžkých závodech. Sportovní komisaři odhalili podvod na nedávném mistrovství světa v cyklokrosu.

O co jde a jak to vlastně může fungovat? "Do rámu z karbonových vláken se po vyndání středového složení vloží motor, pak vrátí komponenty, natře a je hotovo," říká muž, který podle reportáže deníku Gazzetta dello Sport prodal už 1200 exemplářů. Elektrické vodiče ukryté hluboko v útrobách kola mohou zvýšit výkon o 20 až 60 W, což je dost k tomu, aby se z průměrného jezdce stal fenomenální závodník.


ČTĚTE TAKÉ


Podle něj dokonce existují dvě varianty nového cyklistiského dopingu. První využívá motor otáčený klikou, druhý je elektromagnetický.


VIDEO ELEKTROMOTORKU V BICYKLU


Spekulace o tom, že motůrky v kolech opravdu někteří závodníci mají, podpořil i cyklistický mistr světa z roku 2002 Mario Cipollini, který je expertem italské televize. Italská legenda tvrdí, že nelegální motůrky využíval i samotný Alberto Contador a vzal si na paškál úspěšnou stáj ruského miliardáře Olega Tiňkova. "Kdykoliv se chystá jít do útoku, tak zastaví a stáj Saxo-Tinkoff mu mění kolo," tvrdil Cipollini na poslední Tour de France.


PSALI JSME

Nyní asi všichni spílají mladičké cyklokrosařce Femke van den Driesscheové, která se nechala nachytat. Pro talentovanou Belgičanku je ostuda možná horší trest, než postihy, které ještě přijdou a kdo ví, zda se pro ní nejedná o konec kariéry. Cyklisty na velkých Tour zatím ještě nikdo nenachytal. Ale pozor, komisaři UCI už nyní vědí, jak motorky odhalit.


Motor demo from cyclingtips on Vimeo.

 

 

ram TN.cz