Aktualizováno 14.5. 2016 22:02
ms hokej 2016 další zápasy

Kanada smetla Slovensko. Maďaři slaví vítězství na MS po 77 letech

Maďaři slaví úspěch na MS po 77 letech

Slovenští hokejisté ztroskotali na světovém šampionátu na další překážce. Kanada naše sousedy přehrála 5:0 a dostala Slovensko ještě do složitější pozice, co se týče postupu. Radují se naopak v Maďarsku, kde slaví první výhru na MS po 77 letech. Hodně práce měli se svým soupeřem Švédi.

V severském derby proti Norsku byli od počátku aktivnější Švédové, v koncovce se jim však nedařilo. V první třetině měli svěřenci trenéra Martse čtyřikrát výhodu přesilové hry, gól ale nedali.

Brankáře Haugena, který působí ve švédském Färjestadu, překonal až 56 sekund po začátku druhé třetiny po samostatné akci Nyquist a připsal si šestý gól na turnaji.

Markström ve švédské brance si těžší zákroky připsal v při oslabení svého týmu, poradil si ale i s pokusy Zuccarella a Kena Olimba ve 26. a 27. minutě. Gólman Vancouveru ustál i nebezpečné situace v závěru druhé třetiny.

Pohotová dorážka Lundberga ve 43. minutě v oslabení přiblížila Švédy k očekávané výhře. Norové se však rychle dokázali vrátit do hry a čtyři sekundy po Rosénově trestu snížil na 1:2 Rosseli Olsen. Vyrovnat se jim ale nepodařilo. Haugen ještě skvělým zákrokem zlikvidoval šanci Wennberga, v následné přesilovce ho ale pokořil Rosén.

Švédsko - Norsko

Norové ani poté nerezignovali, v brejku mohl snížit Zuccarello, ale podařilo se to až při power play Martinsenovi. Vzhledem k tomu, že se kouč Johansen rozhodl odvolat brankáře už tři minuty před koncem, mohli Norové pokračovat ve snaze o vyrovnání.

A podařilo se jim Markströma překonat i potřetí, maďarský rozhodčí Gebei však krátce předtím přerušil hru, takže gól Trygga neuznal. Podle televizních záběrů se ale jednalo o jeho chybu, švédský brankář neměl puk pod kontrolou.

Prvního vítězství na mistrovství světa po dlouhých 77 letech se dočkali Maďaři. Ti porazili Bělorusku 5:2 i díky dvěma brankám Jánose Vase, který hraje druhou nejvyšší českou soutěž v dresu pražské Slavie. Díky výhře si Maďaři udrželi šanci na záchranu v elitní kategorii.

Za domácí Rusy už nastoupila i hvězda Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin. V devětadvacáté minutě přihrával svému parťákovi Kuzněcovovi na druhý gól a pomohl k výhře nad Švýcary 5:1.

Ve večerních zápasech prohrálo Slovensko s Kanadou 0:5. Výběr trenéra Zdena Cígera prohrával už po první třetině o dvě branky, když se trefili Reilly a Duchene. Ve druhém dějství přidali góly Hall a Scheifele, v závěrečné dvacetiminutovce zasadil Slovákům pátou ránu Brassard. Slováci jsou se šesti body na pátém místě a před sebou mají zápasy proti Finsku a USA.

V "české" skupině se hrál souboj o udržení. Ačkoliv v něm Kazaši vedli už od páté minuty, nakonec se museli před Lotyši sklonit. V šestatřicáté minutě srovnal Daugavinš, pět minut před koncem rozhodl o výhře Lotyšska Bičevskis. Kazachstán tak už má jistotu, že elitní skupinu opustí.