Aktualizováno 30.8. 2017 16:19
respekt prostě legenda

Srdcař z Arizony končí. Vydržel v klubu 21 sezon, nikdy nepřestoupil

Shane Doan
Zdroj: Profimedia
Shane Doan

Jsou frajeři, kteří zaslouží respekt a potřeba před nimi smeknout. Jedním z nich je Shane Doan. Borec, který vydržel věrný týmu Coyotes dlouhých 21 sezon. tedy celou historii klubu. Dnes se rozloučil...

Shane Doan se dostal do NHL v sezoně 1995-96, kdy oblékl dres Winnipegu. Jenže hned po sezoně nastalo stěhování na jih do Phoenixu. Spolu s týmem se logicky přesunul tehdy devatenáctiletý Shane. Měl za sebou 74 zápasů, 7 gólů, 10 nahrávek a 101 trestných minut. Coyotes už tohoto bojovníka nikdy nikam nepustili.
 

Po čtyřech sezonách se stal Doan zástupcem kapitána a od roku 2003 už hrdě nosil písmeno "C" na hrudi. S Coyotes spojil celou svou kariéru a vydržel i v dobách, kdy se moc nedařilo. Největší slávu si pak užil v sezoně 2011-12, kdy Phoenix prošel až do semifinále celé ligy.


Poslední čtyři sezony už zase Coyotes zůstali mimo play off a změnili i název - z Phoenixu se stala Arizona. I tuhle změnu přestál Shane Doan v jedné kabině.


Jeho konec je nakonec trochu smutný, po poslední sezoně mu vedení Coyotes oznámilo, že s ním smlouvu na další období neprodlouží. Možná měl i nějaké nabídky, ale nakonec se rozhodl, že jinde než za klub svého srdce hrát nebude.
"Končím v NHL. Moje žena Andrea i já jsme se shodli, že je to to pravé načasování. Jsem s tím smířený," sdělil ve svém dopise na rozloučenou.


"Cítím se požehnaný a jsem tak vděčný fanouškům za jejich podporu. Zůstali se mnou celou mou kariéru a prožili vzestupy i pády Coyotes. Je spousta hráčů, kteří měli více dovednosti než já, ale takového ocenění a respektu se jim od publika nikdy nedostalo. Nemohu ani vyjádřit, jak moc si toho vážím," zněla jeho další slova.


Shane Doan sundal přilbu ve svých 40 letech. V NHL odehrál 1540 utkání, dal 402 gólů a zaznamenal 972 kanadských bodů. Nikdy nešel pro ránu daleko a tak nasbíral i 1353 trestných minut. Web CapFriendly mu také spočítal výdělek: 67 494 000 dolarů (cca 1,7 miliardy korun).


Shane Doan je v novodobé historii NHL unikátem. Podobnou věrností se nepyšní tolik hráčů. Přesto jedním z podobných srdcařů byl Patrik Eliáš, který v týmu New Jersey Devils vydržel 20 sezon.


Přehled hokejových srdcařů s více než 20 sezonami v jednom klubu:
24 Alex Delvecchio (Detroit Red Wings)
22 Stan Mikita (Chicago Black Hawks), Steve Yzerman (Detroit Red Wings)
21 George Armstrong (Toronto Maple Leafs), Shane Doan (Arizona/Phoenix Coyotes/Winnipeg Jets)
20 Jean Beliveau (Montreal Canadiens), Dit Clapper (Boston Bruins), Ken Daneyko (New Jersey Devils), Patrik Eliáš (New Jersey Devils), Nicklas Lidström (Detroit Red Wings), Henri Richard (Montreal Canadiens), Joe Sakic (Quebec Nordiques/Colorado Avalanche)
 

ram TN.cz