Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 15. 11. 2010

V Rusku začala dopingová čistka: devět lyžařských trenérů má stopku

Julia Čepalovová
Zdroj: oficiální zdroj
Julia Čepalovová - velká sokyně Kateřiny Neumannové a také dopingová hříšnice.

"Očista" domácího sportu před blížící se olympiádou v Soči začala s typicky ruskou vervou.

Devět trenérů potrestala Ruská lyžařská federace zákazem činnosti na jeden až čtyři roky kvůli opakovaným dopingovým prohřeškům jejich závodníků. Nejdelší čtyřletý distanc dostal mimo jiné Anatolij Čepalov, trenér a otec trojnásobné olympijské vítězky Julie Čepalovové. Tresty přišly krátce poté, co národní olympijský výbor vyhlásil jako prioritu před zimními hrami v Soči v roce 2014 "očistu" ruského sportu.
 

Ruský svaz dostal v červnu na kongresu v turecké Antalyi od mezinárodní federace FIS pokutu 180 tisíc švýcarských franků (asi 3,3 milionu korun) za liknavý přístup k boji proti dopingu. Navíc zástupci FIS doporučili Rusům vyměnit některé trenéry, přičemž jmenovali hlavně Čepalova, a také některé lékařské poradce.
 

Čepalov následně oznámil, že FIS zažaluje s tím, že federace nemá právo ho připravit o práci. Jeho dcera Julia, která patřila mezi velké soupeřky Kateřiny Neumannové, dostala loni v prosinci dvouletý distanc za pozitivní test na EPO. Z užití stejné látky byl usvědčen i jeho další svěřenec Sergej Širjajev.

tn.cz / ČTK