Aktualizováno 29.12. 2011 18:36

Tour de Ski začal nejlépe Northug, Bauer podle očekávání ztratil

Lídr Světového poháru Petter Northug z Norska vyhrál prolog seriálu v běžeckém lyžování Tour de Ski na 3,75 km volnou technikou. Dvojnásobný vítěz podniku Lukáš Bauer skončil se ztrátou 20,7 sekundy dvacátý sedmý.

Norský rychlík Petter Northug odstartoval do prologu trochu vlažněji, když na jediném mezičase ztrácel na čelo 1,4 vteřiny.

Díky drtivému finiši nakonec úvodní podnik Tour de Ski vyhrál. O sedm desetin zpět skončil na druhém místě Švýcar Cologna. Čtyři vteřiny ztratil na Northuga třetí Francouz Manificat.

Kromě Bauera, který se snažil na neoblíbené sprinterské trati ztratit co nejméně, nastoupili do prologu také Martin Jakš, který doběhl třiačtyřicátý se ztrátou 24,1 vteřiny, Aleš Razým skončil čtyřicátý devátý, Jiří Magál šedesátý osmý a Ondřej Horyna devadesátý první.

"S umístěním úplně spokojeni nejsme, ale ta ztráta není veliká, aby se nedala dohnat,“ uvedl trenér mužského družstva Miroslav Petrásek pro webové stránky Svazu lyžařů ČR. "Martin chtěl být taky trochu výš, stejně jako Lukáš. Aleš zajel slušně, Jirka v rámci možností taky. Jen projev Ondry byl velmi špatný,“ zhodnotil Petrásek.

"Nedělám z toho vědu, prolog Tour nevyhrává. Ti dobří jsou sice vepředu, ale zítra se to sjede, rozdíly okolo mě jsou minimální,“ vzkázat Bauer prostřednictvím svého účtu na sociální síti Twitter.

"Byly docela těžké podmínky. Do 1,7 km jsem měl problém rozjet se a chytit rytmus. Ztrácel jsem deset vteřin, ale v cíli už to bylo lepší. Měl jsem pocit, že můžu dál, to je dobré znamení do dalších závodů,“ dodal Bauer, jehož před Tour de Ski trápilo nachlazení a zánět horních cest dýchacích.

Do páteční klasické patnáctky půjde Bauer se ztrátou pětatřiceti vteřin na Northuga, protože ten získal ještě patnáctivteřinovou bonifikaci za vítězství.

"Cílem je dojet čelo a vydělat na tom. Třetí etapa je pak zase sprint, tam s ničím extra nemůžu počítat. Tour pro mě začíná až zítra, stejně jako v minulých ročnících. V distancích musím být výborný,“ ví dvojnásobný vítěz etapového závodu, který v minulém ročníku skončil třetí.

V závodě žen zvítězila překvapivě Polka Justyna Kowalczyková, která na trati 3,1 kilometru volnou technikou porazila favorizovanou Norku Björgenovou a třetí Švédku Brodinovou.

Obhájkyně loňského vítězství na Tour de Ski Kowalczyková předčila vedoucí ženu Světového poháru Björgenovou o čtyři desetiny vteřiny, Brodinová na ni ztratila čtyři sekundy.

Eva Nývltová ztratila na jedenatřicátém místě na Kowalczykovou 21,7 vteřiny, Ivana Janečková doběhla se ztrátou 31,3 sekundy padesátá první.