Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 27.1. 2014 17:23
video silný klip

Olympiáda v Soči prý neukáže utajované disciplíny, říká kampaň Člověka v tísni

Člověk v tísni a olympiáda
Zdroj: YouTube.com
Člověk v tísni a olympiáda

Na olympijských hrách v Soči prý Rusko neukáže všechny své populární disciplíny. Na několik utajovaných poukazuje organizace Člověk v tísni, která vyrukovala se silnou kampaní, ve které chce upozornit na porušování lidských práv v Rusku.

Dvojník prezidenta Vladimíra Putina stojí s hořící pochodní a následují krátké klipy.


"Tady v Rusku máme několik sportovních disciplín. Některé jsou hlučné. Některé jsou vzrušující. A při některých dokonce teče krev. Ale nebojte. Tyhle disciplíny vám ukazovat nebudeme,"
promlouvá do temných obrázků podmanivý hlas.


Na přehledu utajovaných disciplín je sedm témat, na které organizace poukazuje.
 


 

"Využili jsme informace z renomovaných zdrojů, jakými jsou například mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, ruské Centrum proti diskriminaci Memorial, ruský servis rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda nebo ruský informační server Kavkazský uzel," prohlašuje web Hiddensports.com.


Rusko v minulých dvou letech zavedlo řadu zákonů, které vážně komplikují činnost neziskových organizací a hnutí v oblasti ochrany lidských práv. Skupiny přijímající finanční pomoc ze zahraničí musejí samy sebe označovat za "zahraniční agenty", zvýšenému dozoru byla vystavena i internetová komunikace.


Oblečení německých sportovců
Zdroj: isifa.com Oblečení německých sportovců


Silné protesty vyvolal zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, který loni v létě podepsal prezident Vladimir Putin. Kontroverzní právní norma, která podle kritiků otevírá dveře represím proti gayům, vedla řadu světových celebrit i některé politiky k výzvám k bojkotu olympiády. Německá výprava ale například vystupovat v duhovém, oblečení, kterým chce upozornit na práva homosexuálů.


Neúčast v Soči už například ohlásili prezidenti USA, Německa nebo Francie. Český prezident Miloš Zeman do Soči plánuje letět. Měl by se zúčastnit i recepce, kterou na úvod her pořádá Putin spolu s ruským ministrem sportu.
 

ram TN.cz