Publikováno 25. 11. 2011

Norka Björgenová a Švéd Peterson vyhráli klasický sprint v Kuusamu

Norka Marit Björgenová a Švéd Theodor Peterson vyhráli v pátek ve finském Kuusamu klasický sprint, úvodní etapu miniseriálu Ruka Triple, který je součástí Světového poháru v běhu na lyžích. Češi se do vyřazovacích bojů nedostali, nejlepší z nich Martin Jakš obsadil v kvalifikaci 41. místo.

Björgenová, která před týdnem vyhrála úvodní závod Světového poháru v norském Sjusjöenu, triumfovala o 2,1 vteřiny před Švédkou Charlotte Kallaovou, třetí Vibeke Skofterudová ztratila 3,9 sekundy. Majitelka velkého křišťálového glóbu za celkové vítězství ve Světovém poháru, Polka Justyna Kowalczyková obsadila třinácté místo.

Peterson byl v cíli o půl vteřiny před Nikitou Krjukovem z Ruska, sekundu za ním zaostal Oysten Pettersen z Norska. Obhájce Světového poháru Dario Cologna ze Švýcarska skončil jedenáctý, Nor Petter Northug šestnáctý.

Miniseriál Ruka Triple pokračuje v sobotu závody na deset kilometrů pro muže a pět pro ženy volnou technikou, v neděli jsou na programu klasické závody na 15, resp. 10 kilometrů, které se poběží gundersenovou metodou podle odstupů.

SP Kuusamo (Fin.)
Sprint klasicky (1,4 km) - muži: 1. Peterson (Švéd.) 2:50,7, 2. Krjukov (Rus.) +0,5, 3. Pettersen (Nor.) +1,0, 4. Bransdal (Nor.) +1,8, 5. Valjas (Kan.) +2,2, 6. Pentsinen (Fin.) +2,8, 7. Modin (Švéd.), 8. Čebotko (Kaz.), 9. Pětuchov (Rus.), 10. Černousov (Rus.).

Sprint klasicky (1,2 km) - ženy: 1. Björgenová (Nor.) 2:50,1, 2. Kallaová (Švéd.) +2,1, 3. Skofterud (Nor.) +3,9, 4. Randallová (USA) +4,5, 5. Kyllönenová (Fin.) +4,8, 6. Matvějevová (Rus.) +13,8, 7. Smutná (Rak.), 8. Johaugová (Nor.), 9. Visnarová (Slovin.), 10. Brodinová (Švéd.).