Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 20.1. 2012 16:28

Když nemůžeš, přidej si! Co bolí, to sílí, učil Raška skokany

Jiří Raška
Zdroj: tn.cz / Mediafax

O úmrtí bývalého slavného skokana na lyžích Jiřího Rašky se současný trenér české reprezentace David Jiroutek dozvěděl v polském Zakopaném, kde se národní tým připravuje na víkendové závody Světového poháru.

"Jsme v Zakopaném na kondičním tréninku v hale. Dozvěděli jsme se to od Jakuba Jandy, který přišel na pokoj s tím, že dostal zprávu z Frenštátu od blízkých pana Rašky, že pan Raška zemřel," řekl smutně David Jiroutek.

David Jiroutek
Zdroj: oficiální zdroj Trenér české reprezentace David Jiroutek

"Moc lidí, kteří toho dokázali tolik jako pan Raška a byli takoví velikáni, takových v republice moc není. Byl to můj první juniorský trenér, byl trenérem Jakuba Jandy ve Frenštátě, byl prostě ikonou po celou jeho sportovní i trenérskou kariéru. Je to smutná zpráva a my se zkusíme domluvit s FIS, že by naši skokané skákali s černou pásko na kombinéze, což věřím, že povolí," pronesl Jiroutek.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Ten také vzpomínal na jeho metody. "Pan Raška byl v každém případě takový samorost a tvrďák a dodneška kolují jeho vtípky, že když nemůžeš, tak si přidej a co bolí, to sílí. Do života nám určitě předal to, že jen a jen tvrdá práce je spojena s úspěchem. Že je zkrátka potřeba pořád makat naplno. A to nám v našich juniorských letech vtloukal do hlavy. Rád jsem ho měl, i když kamarádským trenérem rozhodně nebyl. Ale tím přístupem k nám v našich mladých letech si vydobil pozici, že jsme na něj později pořád vzpomínali a vzpomínat budeme. Ta jeho slova zůstanou v našich hlavách navždy, byl pro nás tou osobností, kvůli které jsme zůstali u sportu."

S Raškou se Jiroutek stýkal i později, stejně jako Jakub Janda. "Pan Raška stále jezdil na velké porady v úseku skoku, pokud byl ve Frenštátě závod, byl na můstku. Viděli jsme se, popovídali, ale na další závody ve světě už nejezdil. To mu zdravotní stav nedovolil. Kuba Janda ho vídával každý týden ve Frenštátu, prohodili pár slov, probrali skákání. Protože pan Raška byl do skoků zapálený celý život," dodal Jiroutek.

jpz TN.cz