Aktualizováno 14.2. 2010 06:18

Zraněná Sudová bojovala marně, skončila až šestnáctá

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová, závodící s přetrženým křížovým vazem v levém koleni, obsadila na olympijských hrách 16. místo. Zvítězila Američanka Hannah Kearneyová.

Česká akrobatka se rozhodla riskovat ve finále olympijského závodu, kam postoupila po 12. místě v kvalifikaci. To se nakonec nevyplatilo. Při prvním skoku své jízdy helikoptéru ještě zvládla, jízda mezi boulemi po technické stránce byla naprosto bez chyby, která ale přišla na druhém můstku.

Závod jsme vám přinesli v podrobné ON-LINE reportáži.

Navzdory bolesti, kterou mírnila speciálně vyrobená ortéza i umrtvující obstřiky, se pokusila o salto vzad s krosem, což se jí vymstilo. Nestačila vrátit lyže z překřížení do původní polohy a dopad se jí vůbec nevydařil. Sudová dokonce měla co dělat, aby neupadla a v cíli bylo z jejího obličeje znát, že trpí bolestí.

Zraněné koleno prý Sudovou ve finále nelimitovalo

Sudová po závodě s výsledkem spokojená nebyla, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu si jej i cenila. "Chtěla jsem to zkusit a zkusila jsem to. Jsem ráda, že jsem dokázala, že to jde. Někteří lidi si mysleli, že se sem jedu jen podívat. Snad jsem jim dokázala, že to nebyla pravda," řekla dvojnásobná medailistka z mistrovství světa novinářům. Teď ji čeká operace a konec sezony.

Fakt, že neustála dopad po druhém skoku, nepřipisovala svému zranění, ale špatné trati. "Byla tam po tréninku udělaná díra, která se jen zašlapala. Ta část byla měkčí, ale to je holt sport. Měla jsem s tím počítat. Bohužel dopad vyšel na levou nohu, ta to neustála a bohužel jsem si hrábla," řekla Sudová. Věří, že bez pádu by skončila kolem desátého místa.

Zraněné koleno ji prý ve finálové jízdě výrazně neomezovalo. "V kvalifikaci jsem se musela držet, abych finále jela. Teď už to bylo buď a nebo. Mohla jsem skončit v půlce a divím se, že to vydrželo až pod druhý můstek," uvedla Sudová, která startovala na třetí olympiádě. V Salt Lake City byla devatenáctá a v Turíně šestá.

Kearnyová vyhrála sice suverénně, ale pomohly jí i soupeřky

Třiadvacetiletá bývalá mistryně světa Kearneyová předvedla skvělou a velmi agresivní jízdu v absolutně nejrychlejším času. Na prvním skoku předvedla vysoké salto prohnutě a na druhém můstku bezchybnou vysokou a čistou helikoptéru. Připravila tak průběžně vedoucí Jennifer Heilovou o možnost získat pro domácí zemi první zlatou olympijskou medaili na kanadské půdě.

Ve finále se nezvykle často padalo. K zemi se poroučely po jízdách na riziko hned čtyři boulařky - Američanka Michelle Roarková, Japonka Tae Satojaová, domácí lyžařka Kristi Richardsová a další americká reprezentantka Heather McPhieová, po kvalifikaci třetí žena a další adeptka na medaili.

Mezi dvacítku finalistek se nevešla mladší sestra Sudové Šárka, která obsadila za jízdu s čistou helikoptérou a saltem bez pozice 25. místo.

Poslední sedmadvacátá skončila sedmnáctiletá Tereza Vaculíková, která po přetočené helikoptéře na prvním skoku upadla a ztratila jednu lyži. Dokázala se však zvednout, pro lyži se vrátit a dojet do cíle, za což si vysloužila ovace fanoušků.