Aktualizováno 21.11. 2011 07:27

Turnaj mistrů: Federer i Nadal začali vítězně

Obhájce titulu Roger Federer i světová dvojka Rafael Nadal vyhráli po třísetových bitvách svůj první zápas na Turnaji mistrů.

Druhý nasazený Španěl Rafael Nadal porazil v neděli ve svém prvním vystoupení ve skupině B tenisového Turnaje mistrů v Londýně Američana Mardyho Fishe za téměř tři hodiny 6:2, 3:6 a 7:6. Zprávu přinesly webové stránky podniku.

První set zvládl loňský finalista vcelku suverénně za 34 minut, když se dopustil pouze tří nevynucených chyb. Jenže druhá sada už vypadala úplně jinak. Fish se brzy ujal vedení 3:0 a mohl mít náskok i 5:2, jenže Nadal zabojoval a na poslední chvíli set zdramatizoval. Přesto ho nakonec za 55 minut ztratil.

Nejdramatičtější podívanou přinesla až závěrečná sada, která musela určit vítěze. Nadal v ní vedl nad svým sokem už 2:0, jenže Američan třemi vyhranými gemy otočil vývoj setu ve svůj prospěch. Následně se oba tenisté přetahovali o vedení, a tak sada dospěla do tie-breaku, v němž měl pevnější nervy zanedlouho třicetiletý Španěl.

Nadal tak v probíhající sezoně opanoval už 19 tie-breaků. Kromě toho si připsal tři turnajová vítězství, poslední ale už v červnu na French Open.

Fedex měl výborný první set, pak musel hodně bojovat

V prvním duelu skupiny B porazil Roger Federer Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu 6:2, 2:6, 6:4. Švýcar při své jubilejní desáté účasti na Turnaji mistrů v řadě zdolal Tsongu už pošesté v deseti vzájemných duelech. Naposledy na sebe oba hráči narazili minulý týden ve finále turnaje série Masters v Paříži, kde se z triumfu radoval rovněž zkušený Švýcar.

Čtvrtý nasazený Federer získal v neděli první set za 21 minut, druhý pak za půl hodiny ztratil. Rozhodnout se tak muselo ve třetí sadě a v ní byl lepší Švýcar. Tsonga hraje Turnaj mistrů podruhé v kariéře, poprvé se na něj kvalifikoval před třemi lety, kdy se konal v Šanghaji.

Třetí nasazený bělorusko-kanadský pár Max Mirnyj, Daniel Nestor porazil v úvodním zápase skupiny B páté nasazené Rohana Bopannu z Indie s Pákistáncem Aisam-Ul-Haqem Kúreším za hodinu a 41 minut 7:6, 4:6 a 11:9.

Mirnyj s Nestorem, kteří takto společně startují na Turnaji mistrů vůbec poprvé, tím vylepšili svou bilanci na 43 vítězství a 19 porážek. Oba už v minulosti vrcholný podnik sezony ovládli. Mirnyj v roce 2006 a Nestor v letech 2007, 2008 a 2010.

V neděli večer se pak z vítězství 6:4, 5:7, 11:9 radovali ve skupině B také Poláci Mariusz Fyrstenberg a Marcin Matkowski, již překvapivě byli nad síly druhého nasazeného francouzsko-srbského páru Michael Llodra, Nenad Zimonjič.

Turnaj mistrů (Londýn, tvrdý povrch, dotace 5,07 mil. USD)

Dvouhra:
Skupina B:
Federer (4-Švýc.) - Tsonga (6-Fr.) 6:2, 2:6, 6:4
Nadal (2-Šp.) - Fish (8-USA) 6:2, 3:6, 7:6(3).

Skupina B:
Mirnyj, Nestor (3-Běl./Kan.) - Bopanna, Kúreší (5-Ind./Pák.) 7:6(2), 4:6, 11:9, Fyrstenberg, Matkowski (8-Pol.) - Llodra, Zimonjič (2-Fr./Srb.) 6:4, 5:7, 11:9

1. Fyrstenberg, Matkowski (8-Pol.) 1 1 0 2:1 13:11 2
2. Mirnyj, Nestor (3-Běl./Kan.) 1 1 0 2:1 12:12 2
3. Bopanna, Kúreší (5-Ind./Pák.) 1 0 1 1:2 12:12 0
4. Llodra, Zimonjič (2-Fr./Srb.) 1 0 1 1:2 11:13 0