Aktualizováno 6.11. 2011 18:54

SENZACE! České tenistky vyhrály slavný Fed Cup!

Český tenisový tým v Moskvě vyhrál finále prestižního Fed Cupu, když porazil domácí reprezentantky 3:2 na zápasy.

Česká republika v neděli večer získala první fedcupový titul po vzniku samostatného státu. Zasloužila se o to hlavně Petra Kvitová, která vyhrála oba své zápasy a také dvojice Hradecká - Peschkeová, které vyhrály závěrečnou čtyřhru. Právě ta rozhodla o tom, že titul se stěhuje do České republiky.

Drama až do posledního zápasu. Takový scénář si připravilo pro fanoušky finále Fed Cupu mezi Ruskem a Českem. Petra Kvitová sice v první nedělní dvouhře v Moskvě porazila Světlanu Kuzněcovovou po setech 4:6, 6:2 a 6:3, ale Lucie Šafářová nestačila na Anastasii Pavljučenkovovou, které podlehla po setech 2:6 a 4:6. Český tým tak po čtyřech zápasech hrál s Ruskem 2:2 a o celkovém šampionovi rozhodla až závěrečná čtyřhra.

Nedělní zápasy finále Fed Cupu jsme sledovali v on-line reportáži.

Tam ale český pár Květa Peschkeová a Lucie Hradecká porazil ruské duo Jelena Vesninová, Maria Kirilenková po setech 6:4, 6:2. Přitom Rusky v páté hře získaly servis Hradecké a měly navrch. Brejk navíc dokázaly potvrdit. Jenže český pár zabral a čtyřmi hrami v řadě získal pro sebe první set. Peschkeová s Hradeckou dominovaly díky skvělým returnům, kterými tlačily ruské soupeřky do defenzivy.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Ve druhé sadě se získaly podání soupeřek jako první české hráčky, když zabraly ve čtvrté hře. Od té chvíle dění na kurtu kontrolovaly. Zápas se chvílemi jevil jako vyrovnaný, ale rozhodující výměny pro sebe uhrály české tenistky a v osmé hře proměnily pátý mečbol.

Kvitová prohrávala v posledním setu 0:3, přesto vyhrála 6:3

Kvitová měla do zápasu proti Kuzněcovové skvělý vstup, když hned v úvodní hře získala podání ruské soupeřky. Jenže Kuzněcovová dokázala světové dvojce oplatit stejnou mincí a srovnala stav. Servis byl v první sadě zápasu nepřítelem české tenistky, která jej ztratila hned čtyřikrát, a proto nebylo divu, že se po 51 minutách Ruska těšila ze zisku setu v poměru 6:4.

Českou tenistku nepříznivý vývoj duelu nepoložil. Úvod druhé sady byl sice vyrovaný, ale hned ve třetí hře získala Kvitová servis soupeřky a bez větších problémů kontrolovala dění na dvorci. Brejk dokázala potvrdit a navíc stále navyšovala náskok až na 5:1. Pak sice stihla jednou hrou Kuzněcovová korigovat na 2:5, ale Kvitová při svém servisu dotáhla set do vítězného konce. Za 36 minut získala světová dvojka druhý set v poměru 6:2 a srovnala na 1:1.

Třetí set rozjela ovšem lépe Ruska. Ta vyhrála hladce své podání a získala i servis Kvitové. Čistou hrou pak potvrdila Kuzněcovová zvýšené sebevědomí, naopak Kvitová dělala řadu nevynucených chyb.

Až za stavu 0:3 světová dvojka zabrala a uhrála svůj servis. V tu chvíli se dění na kurtu začalo obracet ve prospěch české hráčky, která nejprve snížila na 2:3. Ruska si při závěrečném fiftýnu této hry vyžádala pomoc jestřábího oka, ale to rozhodlo ve prospěch Kvitové. Ta vzápětí srovnala na 3:3 a navrch měla i v následující hře.

Česká tenistka se tak z beznadějně vyhlížejícího stavu dostala do vedení 4:3 a navíc šla podávat. Servis zvládla bez jediného ztraceného míče a byla blízko triumfu. Ruská soupeřka už nenašla síly na zvrat a ztratila i šestou hru v řadě, což znamenalo, že se Petra Kvitová těšila z výhry v setu 6:3 i celém zápase v poměru 2:1.

Šafářová opět na soupeřku nestačila

Moc jí pomohli také svým povzbuzováním čeští fanoušci v hledišti. "Jsem moc ráda, že jich do haly přišlo tolik. Burcovali mě i za stavu 0:3 v tom třetím setu a vážně mě moc pomohli. Bylo to hodně důležité," dodala Kvitová, která v hale v této sezoně neprohrála ani jediný zápas. "Asi bych byla nejradši, kdyby se v hale hrálo celou sezonu," konstatovala rozesmítá světová dvojka, která nepředpokládá, že si v Moskvě ještě zahraje ve finále Fed Cupu.

Druhá nedělní dvouhra mezi Anastasií Pavljučenkovovou a českou tenistkou Lucií Šafářovou se hrála v režii Rusky. Vyrovnaný byl jen začátek utkání, pak ale Pavljučenkovová získala dva servisy soupeřky a za 41 minut vybojovala bez větších problémů úvodní set zápasu v poměru 6:2.

Ve druhé sadě pak byla zlomovým momentem pátá hra, kdy Lucie Šafářová neudržela své podání. Od té chvíle stačilo Rusce držet svůj servis a zápas dovedla do vítězného konce, když druhou sadu vyhrála v poměru 6:4. O vítězi Fed Cupu tak rozhodne závěrečná čtyřhra.

Fed Cup - finále Světové skupiny I (RUSKO, Moskva)