Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 11.9. 2012 03:40
PREMIÉROVÝ GRANDSLAM

Lendlův žák Murray to dokázal! Přemohl Djokoviče a vyhrál US Open

Andy Murray
Zdroj: Getty Images
Andy Murray
Témata:

Tenista Andy Murray vyhrál jako první Brit po 76 letech grandslamový turnaj, když ve finále US Open udolal v ohromné bitvě 3:2 na sety Srba Novaka Djokoviče.

Čtyřikrát prohrál Andy Murray ve finále grandslamového turnaje a teď to konečně přišlo. Stejně jako Murrayho trenér a rádce Ivan Lendl, tak i britský tenista se radoval z triumfu až na pátý pokus a stálo to za to.

 

V tenisové bitvě, ve které hrál znovu velkou roli silný vítr, Murray po setech 7:6, 7:5, 2:6, 3:6 a 6:2 Djokoviče doslova utahal.

 

Už v semifinále proti Tomáši Berdychovi dokázal Murray, že si umí s nepříznivými podmínkami poradit. O poznání větší problémy měl s vichrem ve Flushing Meadows Djokovič, alespoň v úvodu zápasu.

 

Právě vítr v kombinaci s nervozitou obou tenistů přispěl k tomu, že začátek zápasu byl hodně turbulentní. V úvodních osmi hrách si oba tenisté navzájem sebrali po dvou podáních.

 

Poté se hra trochu uklidnila a set dospěl do tie-breaku. V tom dlouho tahal za kratší konec Murray, ale vývoj zkrácené hry otočil a nakonec první set urval, když proměnil svůj šestý setbol.

 

Ubojované vítězství v první sadě Murrayho nakoplo a do druhého dějství vtrhl jako hurikán. S přispěním chybujícího Djokoviče brzy vedl 4:0, jenže srbský tenista zabral a začal manko stahovat. I přesto podával Murray za stavu 5:3 na vítězství v setu.

 

Djokovič ale dokázal prolomit jeho podání a pak dokonce srovnat na 5:5. Murray se ale znovu dostal do tempa, uhrál si své podání, ve 12. hře sebral Djokovičovi servis a vyhrál druhou sadu v poměru 7:5.

 

Pak se ale Murray možná zalekl vítězství. Djokovič navíc začal hrát výrazně lépe, což naznačil už v koncovce druhé sady. Najednou byl na kurtu jen jeden tenista, a to Djokovič. Další dvě sady patřili Srbovi, a to poměrně jednoznačně 6:2 a 6:3.

 

V tu chvíli se zdálo, že Djokovič směřuje za vítězstvím. Hned v úvodní hře rozhodující sady ale Murray sebral svému soupeři podání, což zopakoval ještě ve třetím gamu. Djokovič sice rebrejkem kontroval, ale Murray si náskok soustředěnou hrou udržoval.

 

Za stavu 4:2 navíc Djokovičovi ještě jednou sebral podání a v tu chvíli už o vítězi nebylo pochyb. Murray tak po necelých pěti hodinách oslavil triumf, na který tak dlouho čekal nejen on, ale hlavně celá Británie. 

TN.cz