Aktualizováno 4.6. 2011 19:27

Kvitová prohrála s vítězkou French Open. Paříž si podmanila Číňanka Li Na

Číňanka Li Na porazila ve finále Roland Garros obhájkyni Francescu Schiavoneovou z Itálie 6:4 a 7:6.

Čínská tenistka, která v osmifinále vyřadila Češku Petru Kvitovou, i její soupeřka Schiavoneová ztratily na cestě do finále jen dva sety.

Do souboje o titul na kurtu Philippa Chatriera vstoupila lépe Číňanka, když získala za 39 minut úvodní sadu v poměru 6:4. Hned na startu druhé pak vzala soupeřce servis a při vlastním podání brejk potvrdila.

Za stavu 4:3 však pro změnu ztratila Na LI ztratila podání a set dospěl do zkrácené hry. Tam už Číňanka vládla a nedovolila soupeřce uhrát ani jediný bod. Mohla se tak radovat ze zisku druhé sady i z prvního vítězství na grandslamovém turnaji.

Po proměněném mečbolu Li Na upustila raketu, lehla si na antuku a zakryla si oči. "Byla jsem nervózní, ale snažila jsem se, aby si toho soupeřka nevšimla. Trochu jsem se třásla, ale jsem pyšná, co jsem dokázala," řekla Li Na, na jejíž počest zavlála v hledišti červená čínská vlajka a hlouček fanoušků oslavoval její titul.

"Nedokázala jsem ji zezadu zatlačit, Li Na si zasloužila výhru. Jeden musí prohrát, druhý vyhrát a ona byla prostě lepší," přijala Schiavoneová porážku.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

V novém vydání žebříčku WTA se Li Na, která získala pro Asii celkově čtvrtý grandslamový titul, navíc posune na čtvrté místo. Vyrovná tak nejlepší umístění asijských tenistek v historii. Světovou čtyřkou byla v roce 1995 také Japonka Kimiko Dateová-Krummová.

Zápas Li Na se Schiavoneovou bylo "nestarší" grandslamové finále od roku 1998, kdy Jana Novotná porazila ve Wimbledonu Nathalii Tauziatovou. Dnešním finalistkám je dohromady 60 let a 79 dnů.