Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 8.7. 2012 20:04
FENOMÉN!!!

Federer je posedmé králem Wimbledonu a bude světovou jedničkou

Roger Federer
Zdroj: isifa.com
Témata:

Roger Federer ve finále Wimbledonu porazil 3:1 na sety domácího Andyho Murrayho a opět se zapsal do historie. Sedmým wimbledonským titulem vyrovnal rekord Peta Samprase, kterému se vyrovná i v počtu týdnů v čele žebříčku. Federer v pondělí sesadí Djokoviče.

Roger Federer nastupoval do finále s vědomím, že může získat svůj sedmý wimbledonský titul a dorovnat tak úspěch Američana Peta Samprase. Navíc celkově sedmnáctý grandslamový titul a první po dvou a půl letech od Australian Open 2010, kdy světový tenis ovládli Rafael Nadal s Novakem Djokovičem.
 

Naopak Andy Murray se dostal ve Wimbledonu poprvé do finále a počtvrté celkově na grandslamových turnajích. Navíc byl prvním Britem od roku 1938, kdy se do finále propracoval Bunny Austin. Pokud by Federera porazil, navázal by na posledního britského vítěze turnaje Freda Perryho z roku 1936.

Federer
Zdroj: isifa.com

Vstup do zápasu vyšel Murraymu, který získal první hru při Federerově podání, jenže výhodu si neudržel dlouho, ve čtvrtém gamu svůj servis ztratil. Za stavu 4:3 pro Federera měl pak Murray problémy při svém podání, odvrátil dva brejkboly soupeře a srovnal na 4:4. Vzápětí sebral lehce Federerův servis a stejně hladce doservíroval i na 6:4 a zisk první sady.
 

Druhá byla ještě vyrovnanější, oba tenisté si drželi servis až do jejího konce. S většími problémy se při jeho udržení potýkal Federer, ale nakonec se mu to vždy povedlo. Za stavu 5:6 podával Murray a vedl 30:0. K tiebreaku však nedošlo. Federer vyhrál při Britově podání čtyři míčky za sebou, získal druhý set 7:5 a finále srovnal.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Jako klíčový okamžik třetí sady a možná i celého zápasu se ukázal za stavu 3:2 šestý game setu při Murrayho podání. Brit vedl 40:0, ale Federer dotáhl a začala dlouhá devatenáctiminutová přetahovaná o šestou hru. Murray třikrát podklouzl, Federer trefil dvakrát základní čáru, nakonec Švýcar využil šestý brejkbol a vedl 4:2. Vzápětí potvrdil brejk získaným servisem a sadu už vyhrál 6:3.
 

Ve čtvrtém setu už se projevovala větší psychická pohoda šestinásobného vítěze turnaje. Za stavu 2:2 získal Federer Murrayho podání a tuto výhodu už nepustil. Po 3 hodinách a 24 minutách zvedl posedmé ruce ve vítězném gestu nad hlavu. Británie si na dalšího vítěze po Fredu Perrym musí počkat nejméně další rok.
 

Wimbledon (Londýn, tráva, dotace 16 060 000 liber)
 

MUŽI
Dvouhra - finále: Federer (3-Švýc.) - A. Murray (4-Brit.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4.
 

JUNIOŘI
Dvouhra juniorů - finále: Peliwo (4-Kan.) - Saville (1-Aust.) 7:5, 6:4.
 

Čtyřhra juniorek - finále: Bouchardová, Townsendová (1-Kan./USA) - Bencicová, Konjuhová (7-Švýc./Chorv.) 6:4, 6:3.


 

TN.cz