Aktualizováno 30.1. 2011 12:53

Djokovič vyprášil ve finále Australian Open Murrayho a má druhý titul

Srbský tebista Novak Djokovič vyhrál znovu po třech letech první tenisový grandslam sezony Australian Open. Ve finále v Melbourne porazil jasně Brita Andyho Murrayho 6:4, 6:2 a 6:3. Za titul dostal 2,2 milionu australských dolarů (38,7 milionu korun).

Pro dva třiadvacetileté hráče, které v datu narození dělí jen týden (Murray se narodil 15. května 1987, Djokovič 22. května 1987), byl finálový zápas Australian Open vůbec prvním vzájemným měřením sil na grandslamovém turnaji.

Favoritem byl Djokovič, ale poslední zápas vyhrál Murray

V prozatímní bilanci vedl Djokovič 4:3 na zápasy, přičemž vyhrál první čtyři duely, ale poslední tři zase patřily Murraymu. Jen jednou proti sobě nastoupili na antuce, jinak se potkávali výhradně na tvrdém povrchu. Poslední zápas ale spolu odehráli v roce 2009 v Miami a Murray triumfoval ve finále 6:2, 7:5.

Před finálovým zápasem v Melbourne však byl favoritem Djokovič, který na Australian Open předváděl famózní výkony a jeho výhry 3:0 na sety ve čtvrtfinále nad Tomášem Berdychem a v semifinále s Rogerem Federerem ze Švýcarska budily respekt. Murray navíc před utkáním působil hodně nervózním dojmem už při focení. Ostatně jako vždy při důležitém duelu.

Zatímco Djokovič už své druhé grandslamové finále proměnil v zisk titulu (Australian Open 2008), Murray měl třetí příležitost k triumfu a předchozí dvě proti Federerovi nezvládl, když prohrál vždy ve třech setech.

Djokovič vyhrál úvodních šest výměn finále, ale brejkbol v druhé hře ještě nevyužil. V dlouhých výměnách se pak oba hráči přetahovali o každý míč, ale Srb přece jen získával podání snadněji. Napětím ztichlou arénu Roda Lavera roztleskal Djokovič, jenž si výhrou v 38 úderů dlouhé výměně vypracoval setbol a ten využil.

Povzbuzený Srb, který s Murraym prohrál v 13 letech 0:6, 1:6, předváděl skvělou defenzivu a byl i útočnější než jeho skotský kamarád. Díky větší aktivitě a méně chybám zcela ovládl dvorec a rychle vedl 5:0. Murray sice získal následující dvě hry, ale jeho matka Judy v hledišti smutně sledovala, jak druhý set ztratil.

V závěrečné sadě bylo podání spíše nevýhodou

Murray začal nadějně třetí set ziskem Djokovičova podání. Srb stejně jako ve čtvrtfinále s Tomášem Berdychem a v semifinále s Rogerem Federerem výborně returnoval, hned si vzal ztracený servis zpět a frustrovaný Murray vzteky odpálil míč. Brit ještě vyrovnal na 3:3, ale zbylé tři hry setu i utkání vyhrál jistě Djokovič.

Djokovič proměnil po dvou hodinách a 40 minutách hned první mečbol, při kterém Murray trefil síť. Srb pak hodil radostí raketu i tričko do hlediště.

Svěřenec slovenského trenéra Mariána Vajdy vyhrál Australian Open podruhé v kariéře. Výhrou nad Murraym zopakoval úspěch z roku 2008, když předtím prohrál v roce 2007 finále US Open. Stejná situace se opakovala i tentokrát: loni mu chyběl jeden krok k titulu v New Yorku, o čtyři měsíce později kraloval v Melbourne.

Bělehradský rodák Djokovič prožívá skvělé období. Na konci minulé sezony pomohl Srbsku poprvé vyhrát Davisův pohár a nyní zvedl trofej z Australian Open.

Murray prohrál třetí grandslamové finále v kariéře a Britové musejí nadále čekat na svého hrdinu. Naposledy vyhrál turnaj "velké čtyřky" před 75 lety Fred Perry.

MUŽI:
Dvouhra - finále:
Djokovič (3-Srb.) - A. Murray (5-Brit.) 6:4, 6:2, 6:3.

MIX:
Smíšená čtyřhra - finále:
Srebotniková, Nestor (2-Slovin./Kan.) - Yung-Jan Chan, Hanley (Tchaj./Aust.) 6:3, 3:6, 10:7.