Aktualizováno 29.1. 2012 15:53

Djokovič udolal po obrovské bitvě Nadala a slaví titul

Srbský tenista Novak Djokovič porazil na Australian Open v nejdelším grandslamovém finále Španěla Rafaela Nadala po setech 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 a 7:5 a slaví svůj pátý grandslamový titul.

Už první set, který trval 80 minut, naznačil, že se bude jednat o hodně dlouhý zápas, který trval nakonec necelých šest hodin. Ale pojďme po pořádku.

V úvodní sadě si oba soupeři vzali jednou servis, nejprve se do výhody dostal Nadal, na 4:4 poté vyrovnal Djokovič a zdálo se, že set dospěje do tiebreaku. Ovšem Španěl před koncovkou setu podruhé sebral soupeři jeho podání a dovedl set k výhře 7:5.

Ve druhé sadě se začala světová jednička rozehrávat a tentokrát urvala set v koncovce ve svůj prospěch poměrem 6:4. Rafael Nadal za stavu 4:5 a výhodě pro Djokoviče udělal na Srbův setbol dvojchybu.

To ho poznamenalo i na začátku třetího setu a soupeř mu brzy odskočil na 1:4. Do konce setu už se Nadal nevzpamatoval, za stavu 2:5 prohrál podruhé v sadě svůj servis a rázem prohrával 1:2 na sety.

Blíže k triumfu byl Djokovič, vítěz posledních dvou grandslamů loňské sezony Wimbledonu a US Open. Usiloval tedy o třetí grandslam v řadě. Čtvrtý set byl extrémně vyrovnaný a odehrávala se velká bitva o každý míček.

Za stavu 4:4 ve čtvrtém setu na moment finále přerušil déšť, sběrači míčků museli ručníky utřít kapky z povrchu kurtu a po zatažení střechy se opět mohlo pokračovat. Set vyvrcholil tiebreakem, nejprve získal minibreak Nadal, vzápětí se do vedení 5:3 dostal Djokovič, ale Nadal si výhrou 7:5 v tiebreaku vynutil po čtyřech hodinách a 40 minutách boje rozhodující set.

V tu chvíli mohl zase Nadal začít reálně pomýšlet na svůj jedenáctý grandslamový titul v kariéře. Za stavu 3:2 pro Nadala se levoruký španělský tenista dostal při podání Djokoviče k brejkbolu a fantasticky jej proměnil. V tu chvíli začal po pěti hodinách otáčet zápas. Jenže Srb se nevzdával a v další hře sebral při první možnosti Nadalův servis, srovnal na 4:4 a při dalším servisu Španěla měl další brejkbol.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Nadal však odvrátil, Djokovič si vzápětí vyhrál servis a za stavu 5:5 zápas pokračoval. Jenže Nadal se při dalším servisu opět dostal do problémů a nakonec svůj servis ztratil. Při podání Djokoviče na vítězství v turnaji si sice ještě vypracoval jeden brejkbol, ale Djokovič třemi vyhranými míči za sebou rozhodl o svém třetím vítězství na Australian Open.