Publikováno 13. 9. 2011

DÉMON DJOKOVIČ je POPRVÉ KRÁLEM US OPEN! Ve finále porazil NADALA

Urputnou bitvu ve finále dvouhry tenisového US Open vyhrál Novak Djokovič nad Španělem Rafaelem Nadalem 6:2, 6:4, 6:7(3), 6:1, získal svůj čtvrtý grandslamový turnaj a poprvé triumfoval v New Yorku.

Djokovič letos vyhrál tři grandslamy, jen v semifinále Roland Garros jej zastavil Roger Federer.

Lépe vstoupil do utkání Rafael Nadal a ujal se vedení 2:0, jenže od té chvíle začal dlouhé výměny a vyrovnané gamy vyhrávat Novak Djokovič a za 53 minuty získal první sadu poměrem 6:2.

Také ve druhém setu vedl Nadal 2:0, ale nakonec dotahoval vedení soupeře, který vedl 4:2. Španěl srovnal na 4:4, ale závěr další urputné sady opět patřil světové jedničce, která ji vyhrála za 71 minut 6:4.

Nadal bojoval jako lev, na Djokoviče ale neměl

Na začátku třetího setu tentokrát vedl Djokovič, získal Španělovo podání a zdálo se, že jeho cestu za vítězstvím už nic nezkříží. Ale Nadal dokázal srovnat na 2:2, a přestože si prohrál i další servis, vzápětí čistou hrou při Srbově podání opět srovnal na 3:3 a jeho naděje na zvrat žila.

Od tohoto stavu byl Nadal v koncovce setu lepší, ale své šance nevyužil, naopak v jedenácté hře si prohrál servis a za stavu 6:5 šel Djokovič podávat na vítězství v turnaji, ale Nadal ještě jednou zabojoval a dalšími úchvatnými výměnami si vynutil tiebreak. Svou nechuť končit projevil Nadal i ve zkrácené hře a hrál se tak čtvrtý set.

Vstup do čtvrté sady měl však zase lepší Djokovič. Brzy vedl a oba už toho měli po čtyřech hodinách dost. Čtvrtý set nakonec výsledkově zcela jasně vyzněl pro srbského hráče a ten se tak po finálových účastech v letech 2007 a 2010 letos konečně raduje z triumfu.

Djokovič bojoval s bolestí žeber, zad a dokonce jej chytaly křeče. Přesto bojoval a těšil se nakonec z triumfu. V této sezoně má tak na kontě 64 výher a pouze dvě porážky. Z toho jednou utkání nedohrál kvůli zranění. Na kontě má v roce 2011 už deset turnajových titulů.

"Je to neuvěřitelný pocit. Prožívám úžasný rok. Hrát proti Rafovi, to je vždycky výzva a já doufám, že v budoucnu odehrajeme ještě hodně takových zápasů," prohlásil Novak Djokovič.

Nadal po utkání uznal kvality svého přemožitele. "Tuhle sezonu má vážně fantastickou. Samozřejmě jsem zklamaný, že jsem ve finále prohrál, ale musím uznat, že Novak dokáže na kurtu neuvěřitelné věci. Musím mu pogratulovat. Myslím, že to bude mít ale hodně těžké, aby v další sezoně tyhle výkony dokázal zopakovat," poznamenal Nadal.

Djokovič (1-Srb.) – Nadal (2-Šp.) 6:2, 6:4, 6:7(3), 6:1