Aktualizováno 23.11. 2011 22:54

BRAVO! Berdych urval vítězství nad Tipsarevičem

Český tenista Tomáš Berdych porazil na tenisovém Turnaji mistrů ve druhém duelu ve skupině A srbského náhradníka Janko Tipsareviče po setech 2:6, 6:3, 7:6(6). Před posledním zápasem ve skupině proti Španělu Ferrerovi tak stále Berdych drží naději na postup do semifinále.

Britského tenistu Andyho Murrayho, se kterým se měl Tomáš Berdych na Turnaji mistrů ve středu utkat ve svém druhém vystoupení, nahradil kvůli zranění třísel srbský hráč Janko Tipsarevič. A s ním Berdych nerad hraje, vzájemnou bilanci na 1:4 upravil až na nedávném turnaji Masters v Paříži. Tam se mu povedlo otočit průběh prvního setu z 1:5 na 7:5 a nakonec vyhrát v osmifinále ve dvou setech.

Po úvodní pondělní prohře s Djokovičem musel Berdych nad Tipsarevičem vyhrát, aby si uchoval naději na postup do semifinále. To ho ale v úvodu spíše svazovalo, působil unavenějším dojmem, prohrál hned svůj první servis, v průběhu setu i druhý a za stavu 5:2 podával Tipsarevič na výhru v sadě. Berdych však měl tři brejkboly a mohl se nastartovat k dalšímu obratu. Jenže své možnosti nevyužil a Srb doservíroval set k výhře 6:2.

Druhá sada byla od počátku vyrovnanější, ale Berdych se stále těžko dostával do pondělního tempa. Pomalu už ale místy dokázal trefovat míče k čarám a jeho výkon šel mírně nahoru. Za stavu 4:3 a 40:15 měl pak Berdych při Srbově podání dva brejkboly. První sice nepovedeným forhendem neproměnil, ale druhý už prohozem ano a při skóre 5:3 šel servírovat na zisk druhé sady. To se mu hladce povedlo a srovnal stav.

Berdych čelil mečbolu, ale kritický moment zvládl

Rozhodnout tedy musel třetí set. V něm začínal na podání Tipsarevič a oba hráči si drželi svůj servis a nepouštěli soupeře k možnosti získat brejk. Vítěze tedy nakonec určil tiebreak. V něm drama gradovalo. Berdych měl za stavu 5:4 k dispozici dva servisy a mohl tedy doservírovat zápas do konce.

Ovšem oba servisy ztratil a Tipsarevič měl mečbol za stavu 6:5. Ovšem bekhendový volej poslal do autu, vzápětí udělal Srb dvojchybu a na podání šel za stavu 7:6 Berdych. Po returnu si Tipsarevič pochroumal nohu, uklouzl a Berdych se štěstím trefil kurt, když už to vypadalo, že odkrytou stranu netrefí. Před pátečním duelem proti Davidu Ferrerrovi tak ještě má naději na postup do semifinále.

"V pondělí jsem měl smůlu, dneska trochu více štěstí," porovnal lakonicky dva zápasy se srbskými tenisty Tomáš Berdych. V pondělí byl v duelu s Djokovičem lepší, své šance vyhrát zahodil a nakonec prohrál v tiebreaku třetího setu. V duelu s Tipsarevičem se trápil, ale nakonec byl v tiebreaku třetí sady šťastnější. "Pořád mám slušnou šanci postoupit do semifinále," těšilo ho.

V koncovce zkrácené hry zápasu s Tipsarevičem vedl Berdych 5:3, za stavu 5:4 šel podávat, ale udělal chyby a za stavu 6:5 pro srbského tenistu měl na raketě rozhodnutí Tipsarevič. Ovšem poslal volej do autu a dostal Berdycha opět do hry. "Kdybych měl podobnou šanci znovu, tak bych hrál stejně," řekl Srb, který začal sezonu jako 49. světový hráč.

Při Berdychově proměněném mečbolu Tipsarevič uklouzl a poranil si koleno. Ovšem okamžitě zažehnal možnost, že by ATP muselo volat do hry dalšího náhradníka. "Cítím, že zítra budu moct trénovat," ubezpečil Tipsarevič, který je sám náhradníkem.

Djokovič prohrál jasně s Ferrerem

Srbská tenisová jednička ve svém druhém vystoupení ve skupině A na tenisovém Turnaji mistrů v Londýně prohrál se španělským hráčem Davidem Ferrerem jasně 3:6, 1:6. Pro Tomáše Berdycha je to dobrá zpráva, před posledním utkáním ve skupině právě s Ferrerem jeho postupové šance vzrostly.

David Ferrer vyhrál po utkání s Andy Murrayem i druhý zápas ve skupině 2:0 na sety a zajistil si tím v předstihu postup do semifinále Turnaje mistrů.

Turnaj mistrů (Londýn, tvrdý povrch, dotace 5,07 mil. USD)

Dvouhra:
Skupina A:

BERDYCH (7-ČR) - Tipsarevič (9-Srb..) 2:6, 6:3, 7:6(6), Ferrer (5-Šp.) - Djokovič (1-Srb.) 6:3, 6:1.

Skupina A:

Bhupáthí, Paes (4-Indie) - J. Melzer, Petzschner (7-Rak./Něm.) 7:5, 6:3, B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Lindstedt, Tecau (6-Švéd./Rum.) 6:1, 6:2.

1. B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 2 2 0 4:1 26:15 4
2. Bhupáthí, Paes (4-Indie) 2 1 1 2:2 20:21 2
3. Lindstedt, Tecau (6-Švéd./Rum.) 2 1 1 2:2 16:19 2
4. J. Melzer, Petzschner (7-Rak./Něm.) 2 0 2 1:4 20:27 0