Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 23.7. 2009 18:48

Tour: Časovku ovládl Contador, Kreuziger vyhořel

Časovku na 40 km na Tour de France vyhrál Alberto Contador, jenž si upevnil tři etapy před koncem vedení v čele. Český jezdec Roman Kreuziger dojel na 53. místě a v celkové klasifikaci klesl o jednu pozici na 12. příčku.

Neomezený vládce letošní Tour Contador zvládl 40 km v okolí města Annecy za 48 minut a třicet vteřin. Druhé místo obsadil vítěz úvodní časovky v Monaku Fabian Cancellara ze Švýcarska, který zaostal o tři sekundy, třetí Michail Ignatěv z Ruska o 15 s.


Časovku ze startem i cílem v Annecy jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži ZDE.


Contador opět potvrdil, že letošní Tour jej zastihla ve výtečné formě. Je nejlepší v horách a teď dokázal, že nemá konkurenci ani v jízdě proti chronometru. Na 28. kilometru měl už půlminutový náskok a přestože na konci neudržel nastavené tempo, tak časovkářského démona ze Švýcarska Cancellaru těsně porazil.

"Tohle jsem opravdu nečekal, protože jsem byl docela unavený z předchozí etapy," citovala Contadora agentura Reuters. "Vyhrát časovku na Tour je prostě skvělé," dodal.


Vítěz závodu z roku 2007 Contador si připsal včetně časovky týmů třetí etapový triumf na letošní Tour a v čele průběžného pořadí zvýšil náskok před druhým Andym Schleckem z Lucemburska na čtyři minuty a 11 vteřin. "Pan Contador mě zase jednou překvapil. Zajel dobrou časovku a dokázal, že je nejlepší," prohlásil Schleck.


"Siamská dvojčata z Lucemburska" rozdělila časovka


Talentovaný cyklista měl společně se svým starším bratrem Frankem svést tvrdý boj o medailové umístění v celkovém pořadí s Contadorovými kolegy ze stáje Astana Lancem Armstrongem a Andreasem Klöden.

Držiteli bílého trikotu, který patří nejlepšímu mladému jezdci do 25 let, se to nakonec i díky heroickému výkonu podařilo. Jeho starší bratr už tak úspěšný nebyl, když prohrál svůj boj na dálku nejen s americko-německým duem ze stáje Astana, ale i s překvapením letošní Tour Bradleym Wigginsem.


Armstrong je blízko skvělého úspěchu, ale nemá zdaleka vyhráno


Na třetí místo se tak díky 16. příčce z časovky posunul navrátilec Lance Armstrong, který na španělského lídra v tuto chvíli pět minut a 25 sekund. Na vysněné druhé místo Andyho Schlecka ztrácí osmatřicetiletý Američan zřejmě už nedostižných 1:14 min.

Texasan bude muset naopak hájit postavení na stupních vítězů před vlčáky Wigginsem, Klödenem a Frankem Schleckem, kteří ztrácí v rozmezí od 11 do 34 sekund.


Sen o nejlepší desítce se vzdálil


Kreuziger nedokázal navázat na výkon z úvodní časovky v Monaku, kde dojel na sedmém místě. Uspět chtěl i v jízdě proti chronometru kolem jezera Lac d´Annecy. O motivaci měl postaráno. Na vytouženou desátou příčku, kterou obýval Španěl Astarloza, ztrácel pouhé 2 s.


Do cíle v Annecy ale nakonec dorazil se ztrátou tří minut a 16 vteřin na vítězného Contadora. V průběžném pořadí klesl o jednu příčku na 12. místo a na desátého Christophe Le Mevela ztrácí minutu a 27 sekund.


"Čekal jsem lepší výsledek. Nechci se vymlouvat, ale prostě jsem zaplatil za ty poslední dva dny v Alpách," řekl Kreuziger na svých internetových stránkách. "Vůbec jsem nestihl zregenerovat a už od začátku jsem cítil, že to bude špatné. Po těch střevních problémech, co jsem měl, bohužel moje kondice negraduje, jak měla," dodal.


Navzdory ztrátě se český cyklista naděje na lepší umístění nevzdává. "Za normálních okolností bych na čtyřiceti kilometrech ztratil třeba minutu a půl na nejlepšího, ale nedá se nic dělat. Prostě mi to nesedlo. Bojuju dál, do konce závodu zbývají ještě tři dny," prohlásil.


Pořadí může doznat výrazných změn ještě po sobotní předposlední etapě, v níž na cyklisty čeká hrozivé více než dvacetikilometrové stoupání na legendární vrchol Mont Ventoux, kde pořadatelé umístili cíl 20. etapy.


Cyklistický etapový závod Tour de France - 18. etapa (časovka 40 km):

1. Contador (Šp.) 48:31 min., 2. Cancellara (Švýc.) -3, 3. Ignatěv (Rus.) -15, 4. Larsson (Švéd.) -33, 5. Millar -41, 6. Wiggins (oba Brit.) -43, 7. L. Sánchez (Šp.) -44, 8. Moreau (Fr.) -45, 9. Klöden (Něm.) -54, 10. Zabriskie (USA) -1:02, ...53. Kreuziger (ČR) -3:16.


Průběžné pořadí:
1. Contador 73:15:39, 2. A. Schleck (Luc.) -4:11, 3. Armstrong (USA) -5:25, 4. Wiggins -5:36, 5. Klöden -5:38, 6. F. Schleck (Luc.) -5:59, 7. Nibali (It.) -7:15, 8. Vande Velde (USA) -10:08, 9. Astarloza (Šp.) -12:38, 10. Le Mevel (Fr.) -12:41, ...12. Kreuziger -14:08.

jvl TN.cz