Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 1. 9. 2014
AKROBATICKÝ ĎÁBEL

Šonka si podmanil Evropu, je šampionem ve freestyle

Šonka je mistrem Evropy - 4
Zdroj: oficiální zdroj

Martin Šonka zvítězil na 19. FAI Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie unlimited v závěrečném freestylu, a získal tak, jako první Čech v historii, titul mistra Evropy.

Šonka na letounu Extra 300SR navázal na vynikající výsledky z velkých mezinárodních soutěží a po stříbru a bronzu z MS potvrdil, že v této disciplíně patří mezi absolutní světovou špičku. Druhé a třetí místo obsadili francouzi Masurel a Orlowski.

14

GALERIE: Šonka si podmanil Evropu, je šampionem ve freestyle akrobacii

Zdroj: oficiální zdroj

Šonka je mistrem Evropy - 3

Hodnocení:

"Musím říct, že je to opravdu úžasnej pocit, když vám zahrajou na stupních vítězů tu naší. Konečně jsem se dočkal i já, je to skvělý! Je pravda, že jsme chtěli medaili i v týmech, ale bohužel jsme doplatili na to, že jsme s Petrem Kopfsteinem a Markem Hykou jenom tři, na rozdíl od Ruska nebo Francie. Jakmile někdo z nás udělá větší chybu, je to hned znát. Do výsledků týmů se totiž započítávají nejlepší tři závodníci. Bohužel zatím nevím o nikom, kdo by mohl náš tým doplnit."
 

V klasické akrobacii skončil Šonka jako nejlepší z našich na 12. místě (16. Kopfstein, 30. Hyka), v soutěži národních týmů se čeští piloti umístili na čtvrtém místě.
 

"Chtěl jsem se dostat do nejlepší desítky, ale udělal jsem pár drobných chyb, a to v takové konkurenci, jako byla tady, zkrátka nestačilo. Čekal jsem, že po odchodu z armády budu mít dostatek času na trénink, ale závody Red Bull Air Race, vystoupení na leteckých dnech, a taky generálka motoru mi v kalendáři příliš času na trénování nenechali. Příští rok nás čeká MS, chceme s klukama udělat pár intenzivních tréninkových kempů, chceme tam uspět."
 

Freestyle je 4 minutová volná sestava, která se nelétá podle FAI Arestiho katalogu, ale používá se volná tvorba figur. Lze říci, že je to podobné jako při airshow, ale za jasně stanovených pravidel a hodnocení.
 

Mistrovství Evropy se konalo na letišti Matkó (LHMP) u města Kecskemét, asi 90 km jižně od Budapešti a probíhalo od 23. do 30. srpna 2014.

 

 

TN.cz