Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 30.7. 2010 18:16

Školácká chyba: Oštěpař Frydrych házel, když neměl. Přesto postoupil

Český oštěpař hodil limit, ale pokus nebyl uznán. Proč? Petr Frydrych v tu chvíli totiž vůbec neměl házet.

Byla to chyba hodná mladšího žáka. Oštěpař Petr Frydrych se rozběhl k druhému kvalifikačnímu hodu na mistrovstvím Evropy v Barceloně, aniž by dostal svolení od rozhodčích.
 

Odhodil, přestože na konci rozběžiště stál červený kužel. Jeho pokus přitom doletěl za značku limitu, znamenal by postupovou jistotu, o kterou se nakonec svěřenec Jana Železného musel strachovat. "To by snad ani ten mladší žák neudělal," přiznal druhý muž letošních evropských i světových tabulek a jeden z adeptů na medaili.
 

Frydrych: Myslel jsem, že tam kužel zapomněl
 

Myslel si, že má házet. Rozběhl se, i když neviděl na tabuli svoje jméno, neběžel mu minutový limit na pokus a kužel značil pauzu v soutěži. "Viděl jsem kužel pět metrů před čarou, už jsem zatahoval oštěp. Myslel jsem, že ho tam zapomněli, tak jsem odhodil a oni řekli, že pokus je neplatný," popisoval nezvyklou situaci.
 

Po výpadku dostal náhradní pokus, ale ten mu vůbec nevyšel. "Byl jsem tak psychicky i fyzicky vyčerpaný, takže to vůbec neletělo," prohlásil stříbrný medailista z loňského ME do 22 let.

Hlava, to byl dnes Frydrychův problém. Myslel si, že závodní pauza s ním nic neudělala. "Ale nelítalo to, takže zítra budu muset přijít jako jiný člověk. Všechno odbourat a jít do toho po hlavě a na plné pecky," řekl. O bolavá záda se nebál. "Házel bych ještě opatrněji a bylo by to ještě horší. Technika už takhle byla dost špatná," kritizoval se desátý muž loňského mistrovství světa v Berlíně.

Kouč Železný: To bylo pomatení mysli
 

Jeho kouč Jan Železný na tribuně prý málem ještě více zešedivěl. Nejdřív si myslel, že Vítězslav Veselý v první skupině nemá se svým výkonem 77,76 metru šanci, Frydrych hodil nakonec ještě o 20 cm méně. Na postup stačilo 76,69 metru. "Tohle kdybych hodil za mé éry, tak jsem sedmnáctej, končím a nazdar," prohlásil Železný.
 

Světový rekordman to přičítal nervozitě oštěpařů. "Petr byl šíleně nervózní. To pochopím, když měsíc neházel. Ale ten pokus s kuželem...," kroutil nevěřícně hlavou. "Možná to rozhodčí mohli udělat lépe, ale to ho neomlouvá. To bylo pomatení mysli," prohlásil.

tn.cz / ČTK