Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.11. 2013 15:57
živě z vesmíru

PŘÍMÝ PŘENOS Z VESMÍRU: Kosmonauti si předávají olympijskou pochodeň

Ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij si ve volném kosmu na oběžné dráze kolem Země předávají olympijskou pochodeň. Očekává se, že si událost v televizi nenechají ujít miliony diváků.

Pochodeň po celou dobu nebude zapálená. Uvnitř kosmické lodě a Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) to není možné z bezpečnostních důvodů a ve vakuu by nehořela.

 

Rusko není první zemí, která na oběžnou dráhu v rámci trasy olympijské štafety vynesla pochodeň. Do vesmíru se již tyto symboly her dostaly před olympiádami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Dopravily je tam tehdy americké raketoplány.

 

Olympijská pochodeň
Zdroj: isifa.com Kosmonauti se na předání pochodně ve volném prostoru těší

 

Pochodeň na ISS ve čtvrtek dopravila ruská kosmická loď Sojuz TMA-11M s tříčlennou mezinárodní posádkou. Trojice, kterou tvoří ruský velitel Michail Ťurin, Japonec Koiči Wakata a americký astronaut Richard Mastracchio, výjimečně rozšířila počet členů na devět. Již v pondělí by se ale zpět na Zemi měla po téměř šesti měsících vrátit trojice Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano. Ti s sebou vezmou zpět i olympijskou pochodeň.ČTĚTE TAKÉ:

Česko se těší na druhého kosmonauta

TN.cz