Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 12. 10. 2011

Překážkář Svoboda: Jsem šťastný, můžu trénovat a nic mě nebolí

Český překážkář Petr Svoboda, který musel kvůli zranění vynechat celou hlavní atletickou sezonu, už přemýšlel o konci kariéry.

V březnu si Svoboda Paříži doběhl pro titul halového mistra Evropy v běhu na 60 metrů překážek, v květnu si ale na soustředění na Kanárských ostrvech poranil chodidlo levé nohy. Sezona se brzy ukázala jako odepsaná a on přemýšlel i o konci kariéry, tím spíš, že se přidal zánět achilovky.
 

"Zato teď jsem šťastný, můžu trénovat a nic mě nebolí," neskrývá radost Svoboda. "Minulou neděli jsem dostal injekci, a je to vyřešené. Jak já se těším každý den na trénink! Jiné roky jsem býval otrávený, že mě čeká ta nejhorší příprava a že to bude bolet, ale letos se prostě neumím zastavit," líčil nadšeně Svoboda, jehož prý trenér a jmenovec Ludvík Svoboda musí hodně brzdit. "Já se krotit neumím, ale on mě hlídá: Tohle nedělej a tohle nedělej, nesmíš tak tvrdě, bude to bolet... Ale já si nemůžu pomoct," smál se atlet.
 

Injekce prý byla poslední možností. "Měli jsme to udělat hned, ale každý se toho bál. Říkalo se, že jak se píchne do achilovky, může se natrhnout a je konec. Odhodlal se k tomu Jirka Neumann z Hradce Králové, který se jako lékař stará o celou atletickou reprezentaci. Můj anděl strážný, málem jsem na něj zapomněl," vysvětlil Svoboda, jehož problém se jmenoval burzitida. "Udělá se mezera mezi šlachou a kostí, a tam vznikne zánět, který šlachu odtahuje ještě dál od kosti, a to bolí. Tou injekcí kortikoidů se zánět zlikviduje a šlacha přilne zpátky ke kosti," vysvětlil.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Krušnou sezonu, kdy nemohl závodit, korunovalo mistrovství světa v Tegu. "Tehdy mi bylo nejhůř, měl jsem fakt černé myšlenky a uvažoval jsem o tom, že s atletikou skončím. Myslel jsem na to, že mi utíká druhá šance bojovat o medaili, po Barceloně," připomněl s hořkostí loňský evropský šampionát, kde běžel pro zlato, ale nakonec skončil šestý. "To je fakt umění," poznamenal ironicky. "Jenže teď v Tegu stačilo na bronz 13,44, a to jsem uměl zaběhnout z jedenácti závodů desetkrát," litoval.
 

Jedno pozitivum však nucená pauza přinesla. "Došlo mi, že sport hodně dává, ale i hodně bere a že když skončím, nemám nic. Nevěděl jsem, co bych dělal. Tak jsem se přihlásil na školu, chtěl bych si dodělat maturitu. Mám za sebou rozdílové zkoušky a nastupuju do třeťáku," překvapil Svoboda, který bude studovat na Anglo-německé obchodní akademii v Praze. "Na stejné škole letos maturoval i Jarda Bába," připomněl reprezentačního kolegu, výškaře, který právě v osmadvaceti letech dokončil střední školu. "My jsme s Jardou dost stejní," zasmál se sedmadvacetiletý Svoboda.

Mediafax