Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2012

Pohřeb skokana na lyžích Rašky bude v sobotu 28. ledna

Jiří Raška
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Pohřeb legendárního skokana na lyžích Jiřího Rašky se bude konat v sobotu 28. ledna od 14 hodin ve smuteční obřadní síni ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Veřejnost se může s olympijským vítězem z roku 1968 v Grenoblu rozloučit v pátek od 16 hodin v městském kině ve Frenštátě pod Radhoštěm. Do té doby mohou občané města vyjádřit soustrast na pietním místě u pamětní desky Jiřího Rašky v podloubí radnice a zápisem do kondolenční listiny umístěné v recepci městského úřadu a informačního centra.
 

Slavný československý skokan na lyžích Jiří Raška zemřel v pátek ve věku nedožitých 71 let po dlouhé nemoci v novojičínské nemocnici.
 

Raška by oslavil 4. února jednasedmdesáté narozeniny. V roce 1964 odcestoval na ZOH do Innsbrucku jen jako náhradník. O dva roky později byl čtvrtý na světovém šampionátu. Na olympíádu do Grenoblu v roce 1968 odjížděl už jako favorit.
 

Raška se tam stal historicky prvním českým vítězem na ZOH, když na něj na středním můstku nikdo nestačil. O rok později byl v Planici jeden den světovým rekordmanem, když skočil 164 metrů. V roce 2003 byl vyhlášen nejlepším domácím lyžařem 20. století.
 

Nikdy mu nebyl lhostejný osud republiky. Proto v roce 1968 připojil svůj podpis pod dokument Dva tisíce slov. Vloni na podzim obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy.

Mediafax