Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 26. 12. 2012
ZEMĚ SE ZACHVĚLA

Olympijským Soči otřásl výbuch. Byl to atentát?

Olympijský stadion v Soči
Zdroj: Getty Images

Ruské černomořské letovisko Soči zasáhl dnes výbuch plynovodu a slabé zemětřesení. Podle ruských úřadů nebyl nikdo zraněn. Prezident Putin následně nařídil prověřit stav sportovišť.

Zemětřesení o síle 5,3 stupně Richterovy škály zasáhlo Soči necelé tři hodiny po půlnoci místního času (těsně před půlnocí SEČ).
 

Podle Iriny Gogolevové z ministerstva pro civilní obranu a mimořádné situace nebyl v důsledku zemětřesení nikdo zraněn ani nevznikly vážnější škody na infrastruktuře. "Technici ministerstva prověřili jednotlivé části města, mosty i elektrické vedení, žádné škody nezaznamenali," řekla Gogolevová.
 

V Soči se v roce 2014 uskuteční zimní olympiáda a její hladký průběh je pro ruskou vládu záležitostí zásadního významu. Proto dnes podle agentury Interfax nařídil prezident Vladimir Putin prověřit stav všech olympijských sportovišť, zvláště těch nedostavěných. Inspekce má zjistit, zda je výbuch plynu nebo zemětřesení nějak nepoškodily.
 

Ohnisko zemětřesení bylo zhruba 150 kilometrů od Soči pod hladinou Černého moře.
 

Plynovod zásobující místní elektrárnu podle úřadů vybuchl ještě před zemětřesením a obě události prý spolu nijak nesouvisely. Po výbuchu přešla elektrárna na jiný zdroj energie, a zásobování Soči elektřinou tak nebylo přerušeno.
 

Příčina výbuchu zatím není známa, úřady nesdělily, zda šlo o náhodu či sabotáž. Soči se nachází poblíž neklidného severního Kavkazu, kde nejsou nijak výjimečné útoky militantních islamistů.

tn.cz / ČTK