Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 7. 9. 2010

Nejnebezpečnější sport ZOH? Ženský snowboardcross

Odborný list British Journal of Sports Medicine (BJSM) hledal ve Vancouveru a Whistleru ten nejnebezpečnější sport zimní olympiády.

Nejnebezpečnějším sportem na zimních olympijských hrách ve Vancouveru byl ženský snowboardcross. Tři čtvrtiny všech závodnic totiž utrpěly zranění.
 

Vedle snowboardcrossu byly nejnebezpečnějšími sporty boby, hokej, rychlobruslení na krátké dráze a akrobatické a alpské lyžování, kde se počet zraněných závodníků pohyboval mezi 15 až 35 procenty. V ženském snowboardcrossu si odneslo zranění 16 z 22 závodnic.
 

Nejméně nebezpečné naopak bylo rychlobruslení, severské lyžování, curling a saně, kde se zranilo méně než pět procent sportovců.
 

Celkem si podle studie podporované Mezinárodním olympijským výborem z únorových her odneslo zranění 287 z 2567 sportovců. Patří mezi ně i smrtelná nehoda gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při tréninku jen pár hodin před zahajovacím ceremoniálem.
 

"Docela nás vystrašil nárůst vážnějších zranění," řekl agentuře AP šéf lékařské komise MOV Arne Ljungqvist. Plných 25 procent zranění totiž bylo natolik vážných, že kvůli nim sportovci nemohli trénovat nebo závodit.
 

tn.cz / ČTK