Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 25. 3. 2012

Mistryně světa v zimním triatlonu Erbenová: Je to fantazie, protnout cílovou pásku s rukama nad hlavou

Jablonecký zimní triatlon - Pavel Jindra
Zdroj: Oficiální zdroj

Helena Erbenová se v sobotu ve finském Jamijarvi stala mistryní světa v zimním triatlonu a v tomto roce slaví už třetí obrovský úspěch.

Nejprve vyhrála Český pohár, zlato přivezla z Itálie z mistrovství Evropy a skvělou formu potvrdila i na světovém šampionátu. V dramatickém závodu na lyžích stáhla dvouminutové manko, půl kilometru před cílem nastoupila a soupeřkám nedala šanci.
 

Heleno, moc gratulujeme. Je to fantastický úspěch pro vás i pro celý český triatlon. Jak se cítíte jako novopečená mistryně světa?
Je to krásný pocit, ale teď se cítím dost unavená. Myslím, že nejhezčí pro každého sportovce je, když může projet cílovou páskou s rukama nad hlavou, a pak samozřejmě když dostane medaili.
 

Považujete tento světový titul za největší úspěch své kariéry?
Po mě je pořád nejvíce, co se týče triatlonu, třetí místo z MS Xterra na Havaji, ale samozřejmě si tohoto i evropského titulu velice vážím.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Zmínila jste triumf na ME, k tomu přidejme vítězství v Českém poháru a nyní i vítězství na MS. Čekala jste takhle úspěšnou zimní sezonu?
To jsem vůbec nečekala. Protože, přiznám se, že jsem závodění v zimě už neplánovala.
 

Měla jste před závodem nějaké cíle a ambice? Brousila jste si zuby na titul mistryně světa?
Nikdy si před závodem nedávám cíle, jen si vždycky přeji pěkný a zajímavý závod.
 

A byl to pěkný a povedený závod? Jak byste celý průběh zhodnotila?
Závod byl velmi těžký, běh se mi moc nelíbil, byl celý po rovině po letecké dráze. Ale podařilo se mi získat lehký náskok. Ten ale Norka Lovsetová zlikvidovala během prvního okruhu na kole a dále ujížděla. Její náskok se pak vyšplhal až skoro na dvě minuty. S Finkou Oravamäkiovou jsme jely kolo v podstatě stejně rychle, ale pro mě to bylo opravdu velmi těžké. Často jsem padala a raději s ním běhala. Byly vyježděné koleje a trať byla v podstatě celá rozježděná. Na lyžích jsme pak s Finkou spolupracovaly a kilometr před cílem se nám podařilo Norku sjet. Říkala jsem si, že nechci nechat všechno na cílovou rovinku a zkusila jsem nastoupit. Podařilo se poodjet a náskok jsem si udržela až do cíle.
 

To je úžasné, že jste takhle stáhla dvě minuty a ještě našla sílu na útok. Věřila jste před běžkami, že dokážete to manko smazat?
Popravdě jsem si myslela, že už není možné náskok zlikvidovat, ale při průjezdu do dalšího okruhu jsem měla informaci, že ztráta je 40 vteřin a to už jsem si říkala, že to není tak nereálné.
 

Nakonec jste Norku dotáhla a půl kilometru před cílem zaútočila. Věřila jste, že vám soupeřky nebudou stačit?
Doufala jsem v to.
 

Říkala jste, že kolo bylo extrémně těžké, jak byste ale hodnotila celkově podmínky ve Finsku? Líbil se vám závod?
V podstatě se mi tu nelíbila ani jedna disciplína. Běh byl po rovině a polovina z toho po asfaltu, kolo bylo pro mě hrozně těžké. Mám ráda tvrdý podklad, kdy se dá šlapat a nemusí se moc dávat pozor, kam mi to kolo vlastně ujíždí a lyže byly natažené téměř po rovině.
 

Co plánujete nyní?
Přesun domů a odpočinek, Těším se na dcerku a na manžela, že chvilku taky pobudeme společně.
 

A poslední otázka, jaké jsou další cíle pro letní sezonu?
Jak už sem říkala, užít si každý závod.

Oficiální zdroj