Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 23.12. 2009 15:22

Mistr světa v kulturistice: Končím! Svaz mi sebral titul

Zdroj: Dušan Vrbecký

Velké rozhořčení cítí úřadující juniorský mistr světa v kulturistice Čech Lukáš Topinka z Jihlavy. Domácí svaz kulturistiky ho totiž chce o titul připravit.

"Tenhle sport mám rád, odešel jsem k němu od juda, se kterým jsem začínal,“ svěřuje se Topinka. Za svou čtyřletou kariéru vrcholového kulturisty vyhrál, co se dalo – od mistrovství republiky až po světový šampionát. Jenomže teď chce se závodní kulturistikou nadobro skoncovat. Důvod? Český svaz kulturistiky.


"Hází nám závodníkům klacky pod nohy. Počínaje tím, že si najednou musíme platit veškeré náklady na mistrovství světa, a to i přesto, že reprezentujeme Českou republiku, a v mém případě konče tím, že mě svaz začal ignorovat,“ tvrdí Topinka.


Za vrchol arogance svazu považuje fakt, že ho na nedávném vyhlašování nejlepších kulturistů České republiky doslova připravil o čerstvý světový triumf. "Na noci mistrů oznámili, že titul vyhrál někdo jiný, než já. Proč? Asi jim vadí, že jejich počínání kritizuju a mám prořízlou pusu,“ myslí si Topinka.


Předseda komise vrcholového sportu a státní trenér juniorů Martin Novotný však říká: "Lukášovi titul nikdo nevzal. On je právoplatným mistrem světa a všichni to vědí. Cenu pro nejlepšího juniora ale získal Milan Šádek, který se během sezony účastnil mnoha soutěží, zatímco Lukáš se intenzivně připravoval na světový šampionát. Pokud byl ale Milan Šádek na Noci mistrů označen za mistra světa, musela se někde stát chyba," vysvětlil.


Podívejte se na tvrdý denní chléb kulturisty. Před závody musí shodit až 20 kilogramů váhy:I proto se rozhodl, že světový titul už obhajovat nebude. "Je mi to líto, tenhle sport miluju, ale končím,“ říká odhodlaně. A to přitom kulturistice dal téměř všechno. "Musíte jí obětovat 24 hodin denně od jídelníčku až po volný čas."


Právě stravování bere Topinka jako největší oběť. "Jsme takoví masochisti. Nejdřív se přejídáme kvůli nabírání svalové hmoty a pak hladovíme kvůli shazování váhy před závody,“ popisuje jídelní návyky. Tři měsíce před závody například každý den jí jen kuřecí prsa a rýži. "Je to tak tři čtvrtě kila masa a pět až sedm pytlíků rýže denně,“ počítá.


Na obvyklé lahůdky si ale může nechat zajít chuť. "Rohlík jsem si dal nedávno poprvé po čtyřech letech a ohromně jsem si ho vychutnal. A když jsem po závodě snědl tři čtvrtě kila nutely, skončil jsem v nemocnici,“ směje se.


Taková legrace ale podle něj kulturistika není. "Bohužel si ji spousta lidé spojuje s dopingem. I mě ho nabízeli, ale tohle je mi z duše odporné. Doping nenávidím, i když znám kluky, kteří si tím pomáhají. Se sportem to ale nemá nic společného,“ dodává.


A co bude dělat dál? "I když nebudu závodit, cvičit budu určitě pořád. Baví mě to a mám to rád,“ říká. Na spory se svazem chce zapomenout a ze své kariéry si uchovat vzpomínky jen na to dobré. Ostatně má na co. Z osmi vrcholných závodů, které absolvoval, odešel jen jednou poražen – skončil druhý.

Dušan Vrbecký TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.12. | 16:50 m1ro
1
pietro23, abdul_hasan: Vy dva jste presne ten typ lidi, co tomuto sportu hovno ...
23.12. | 13:04 etthorriel
0
Tak to je velice smutné. Kancelářské krysy rozhodují o osudu sportovců. Pro mě ...
4.3. | 12:38 Jiří Jíša
0
Náhlasit nevhodný komentář
Peoli=Lojza Pek,talentovaný kulturista,kterého se bál i sám Lee Haney,měl prý natačet i filmy v Americe,co je na tom pravdy Lojzo?
30.12. | 11:33 etthorriel
0
Náhlasit nevhodný komentář
to už jsem psal někomu jinému, za vzniklé nepříjemnosti se omlouvám petepermabulker
24.12. | 23:38 petepermabulker
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ja nerikam, ze kultici jsou kdovijak silni, prave jsem se snazil rict, ze silu nejakou maji, ale to neni to, o co v kulturistice jde. Samozrejme, ze powerlifteri a strongmani jsou vseobecne silnejsi, to nepopiram. a k tomu tahani pytlu. Nevim, na co narazis. Ja proste rekl, ze kulturista pytel ...
24.12. | 18:23 etthorriel
0
Náhlasit nevhodný komentář
petepermabulker V tom ,, čecháčkovství´´ s tebou zásadně nesouhlasím. V každý zemi je to stejný si myslím. Prostě všude narazíš na lidi co si nějakým způsobem léčí svůj mindrák. Abdul a pietro jsou naprostá ostuda společnosti už z hlediska jejich primitivního uvažování. Pietro si asi myslí, že ...
24.12. | 13:44 petepermabulker
0
Náhlasit nevhodný komentář
vitezoslav je tu z laiku snad jedinej s rozumnym a objektivnim nazorem... ubozaci typu pietro apod. se objevi vsude. 120 kg, z toho 40% tuk nabrany chlastanim piva a rozumbradovanim v hospode... trochu mam vztek i sam na sebe, kdyz me takovi idioti nastvou, protoze se s nimi setkavam na kazdem ...
24.12. | 01:50 vitezoslav
0
Náhlasit nevhodný komentář
na kulturistiku mám svůj názor sám bych ji nikdy nedělal protže na to nemám a nechápu jak si může nějaký vidlák dovolit schazovat tvrdě dřící borce.kulturistika je dřina jako každý jiný sport a jde v ní o to vybudovat si symetrické tělo aspoň tak tochápu a né o to vypracovat si užitečnou sílu ...
24.12. | 01:50 vitezoslav
0
Náhlasit nevhodný komentář
na kulturistiku mám svůj názor sám bych ji nikdy nedělal protže na to nemám a nechápu jak si může nějaký vidlák dovolit schazovat tvrdě dřící borce.kulturistika je dřina jako každý jiný sport a jde v ní o to vybudovat si symetrické tělo aspoň tak tochápu a né o to vypracovat si užitečnou sílu ...
23.12. | 22:11 milan0101
0
Náhlasit nevhodný komentář
pietro23. 120 Kg. :D Nechěl bych tě vidět v plavkách. 100% to máš všechno ve špekách, jinak by si takhle nezáviděl kulturistům a jiným kteří o svou postavu pečují a chodí do posilovny. Hawk
23.12. | 22:03 Lubomír Sopůšek
0
Náhlasit nevhodný komentář
zvitezime: ty jejich těla vypadají fakt přírodně!
23.12. | 21:22 Olina Peková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Chlapci jste rozmazlení, za naší éry jsme museli chodit pravidelně do práce a dvoufázově trénovat. ( zadarmo ) S pozdravem zms Alois Pek