Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2013
VIDEO Skandál na paralympiádě

Mentálně postižení Španělé museli vrátit medaile. Hráli za ně inženýři

Zdroj: Nova.cz

Největší skandál v historii paralympijských her skončil směšnou pokutou. Ve týmu mentálně postižených basketbalistů Španělska, který na paralympiádě v Sydney v roce 2000 vybojoval olympijské zlato, byli opravdu handicapovaní jen dva hráči. Zbylých deset žádné postižení nemělo. V kádru byli i inženýři a další absolventi vysokých škol.

"Schválně je angažovali, aby získali medaili a tím další sponzoring. Několik hráčů žádný mentální handicap nemělo," odhalil španělský novinář Carlos Ribagorda.

 

 

Španělští basketbalisté před třinácti lety válcovali jednoho soupeře za druhým. Portugalce zdolali o 15 bodů, Brazilce o 46 bodů, Poláky o 30 bodů, Rusy o 24 body a Japonce dokonce o 67 bodů. Zlaté medaile ale nakonec museli vrátit. Jak je možné, že se sportovci bez postižení do paralympijského týmu dostali? Jednoduše! Nemuseli se podrobit žádným lékařským nebo psychologickým testům.

 

Předseda Španělského paralympijského výboru byl tehdy z celé události v šoku. "Je smutné, že by mohl být náš úspěch v Sydney zastíněn neférovým přístupem několika sportovců. Proto se prostřednictvím vyšetřování chceme dobrat k nějakým závěrům," řekl José Maria Arroyo.

 

 

Definitivní závěr přišel po třinácti letech. Za podvod je podle soudu zodpovědný bývalý prezident španělského svazu mentálně postižených sportovců Fernando Vicente a musí zaplatit v přepočtu 138 tisíc korun. Je to hodně směšná pokuta. Kvůli podvádějícím Španělům totiž mentálně postižení sportovci nestartovali na paralympijských hrách dlouhých dvanát let. Vrátili se až před rokem v Londýně.

 

Nova.cz