Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 31.5. 2009 19:35

Menšov spadl v rozhodující etapě, ale i tak ovládl Giro. VIDEO

V závěrečné časovce v ulicích Říma ruský vítěz Giro d´Italia zvýšil svůj náskok před druhým Italem Danilem di Lukou, přestože kilometr před cílem upadl.

Před závěrečnou časovkou na 14,4 kilometru měl ruský člen stáje Rabobank dvacetisekundový náskok, navíc jízdu proti chronometru vyhrál už v rámci 12. etapy a byl opět favoritem.


Předloňský král Di Luca však nechtěl dát kůži zadarmo a po třetině trati dokonce vedl. Na mokrých dlažebních kostkách však pomalu ztrácel, naopak Menšov se držel mezi nejlepšími.


Zhruba 900 metrů před cílem mu však poklouzla galuska a musel se sbírat ze země. Díky rychlé pomoci a výměně kola ztratil jen několik sekund a v cíli nakonec na svého největšího soupeře najel dalších 21 sekund.


Podívejte se na důležitý moment, při němž se Menšov poroučel k zemi:

Z prvenství v časovce se překvapivě radoval Litevec Ignatas Konovalovas o sekundu před Britem Bradleym Wigginsem. Menšov skončil desátý a Di Luca šestnáctý.


"Chvíli jsem měl obavu, jestli vedení udržím, ale nakonec jsem zůstal v klidu. V době pádu jsem měl totiž na Di Luku náskok 30 vteřin," řekl Menšov televizní stanici Rai. "Vítězství je ve správných rukách," myslí si Di Luca. "Menšov mě porazil i v časovce, při níž upadl, proto mi nezbývá nic jiného, než před ním smeknout," dodal.


Jednatřicetiletý Menšov se stal třetí ruským vítězem tohoto slavného závodu. V 90. letech se radovali jeho krajané Jevgenij Berzin a Pavel Tonkov.


Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong obsadil při své premiéře na Giru v celkové klasifikaci 12. místo. I když sedmatřicetiletý Američan nevyhrál ani jednu etapu a nepomohl kolegům z Astany k celkovému triumfu, dokázal po více než tříleté závodní pauze opět držet krok s nejlepšími.

jvl tn.cz / ČTK